По думите му, всеки пети българин в някакъв момент от своя живот преминава през някакво психично страдание, като депресия, тревожно разстройство или биполярно афективно разстройство, също така и развива зависимост от различни вещества.
"Характеристиките на депресията са такива, че тя много често остава незабелязана дори от най-близките. Човек се променя, започва да се затваря в себе си, да губи интерес към нещата, които преди това са го занимавали и са му били приятни, губи апетит, губи съня си и това са най-честите симптоми на приближаващо депресивно разстройство. Те се усложниха още повече по време на пандемията, когато много от хората бяха притиснати в ъгъла от икономически и социални причини", коментира доц. Околийски.
Освен това, около 40% от преболедувалите ковид имат оплаквания от т. нар. "мозъчна мъгла" (brain fog), която също е форма на меланхолия. Тя се изразява в трудна концентрация, трудно намиране на теми, думи или спомени, като всички тези причини са повод не само за притеснения, но и за адекватен отговор от страна на държавата и службите за психично здраве.
Доц. Околийски посочи, че тъй като Здравната каса не покрива никакъв вид психотерапевтична помощ освен две визити първия месец за психиатър и след това по една визита месечно, много хора не могат да си позволят такава помощ. Повечето от западните държави следват добрите практики, които СЗО препоръчва - да има превенция на психичното здраве и хората да са подготвени за определени по-тежки фази в живота си.
Той поясни, че липсата на сън, липсата на апетит, страненето от други хора са едни от признаците на депресия, но са нужни поне пет симптома, които да се манифестират три месеца за да може състоянието на човека да бъде окачествено като такова. Най-честият вид "самолечение" в България при мъжете е злоупотребата с алкохол, а при жените с медикаменти, като по този начин проблемът се задълбочава и става все по-трудно решим.
"Колегите ни от Националния център за обществено здраве и анализи направиха един голям проект под егидата на норвежкия финансов механизъм и обучиха около 4 хиляди общопрактикуващи лекари за това, да разпознават първите признаци на подобен проблем, като депресията, защото се смята, че общопрактикуващите лекари са най-близко до хората, до пациентите си и биха могли да насочат човека, когато видят проблема", отбеляза доц. Околийски.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..