До 12.10 се приемат заявки за поредното издание на конкурса Иновативно предприятие на годината – събитие, на което БНР Радио София с радост е медиен партньор. Потърсихме едни от големите победители от миналогодишното издание, в лицето на Силвия Павлова – създадената от нея Wooden Spoon за чиста (във всяко едно отношение) козметика стигна дори до британското кралско семейство.
Започвам веднага с въпроса има ли иновация при тях напоследък. Отговорът – „иновативно при нас е това, че всеки може да създаде нещо ново, имаме няколко пъти в годината Ден на креативността. Иначе най-новото е шампоан за коса – купувате си прахче в биоразградима опаковка, изсипвате си го в бутилка, която си имате в къщи, допълвате с вода, разклащате и след 24 часа си имате шампоан, съвсем истински“. И няма никаква пластмаса.
Именно подобни иновативни решения, както и прецизното вглеждане в целия процес на производство и във всяка една съставка печелят пазари за компанията – „обичат ни в Япония, в Румъния и особено много в Скандинавските страни“, разказва с вечната си усмивка, зад която се крие остър и комбинативен интелект, Силвия Павлова. „Вече не е достатъчно да си био, има толкова други елементи, които са важни в екологичната екосистема. Ние се научихме да ползваме само съставки, които имат хранителен, а не козметичен био сертификат, защото за неговото издаване има по-високи стандарти. И правим всичко това, не защото е модно да си био, а защото вярваме, че така трябва. За мен най-важна е ценностната система. И когато има много компании с ценностна система, пазарът се променя“ – обяснява принципите си Силвия. В момента стартират нов голям проект в Божурище с амбициозната цел България да стане най-предпочитан производител на козметика на Балканите и световни марки, които търсят много високо качество, да идват у нас. Силвия отдавна се стара е да създаде общност сред този тип компании у нас, организира събирания в сектора – „на нас ни трябва критична маса, за да можем да бъдем чути. И да бъдем едновременно натурални, и високо-технологични. В лабораторията, която ще построим на 8000 кв. м, ще каним всеки, да може да са учи. И при следващата голяма поръчка, която ние няма да можем да поемем, да предложим друга българска компания да я изпълни“.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..