България се нарежда на 26-о място от 27-те държави членки на ЕС в индекса на Европейската комисия на навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI) за 2022 г. Темпът на растеж (9% годишно) не е достатъчен, за да може страната да догони останалите страни в ЕС.
Що се отнася до цифровите умения, въпреки положените усилия, България остава значително под средната стойност за ЕС от 45,7 с резултат от 32,6. Като се имат предвид амбициозните цели на ЕС за 80% от възрастните да имат поне основни цифрови умения до 2030 г., страната трябва да положи повече усилия, за да бъдат обхванати онези над две трети от нейното население без такива умения.
Това се казва в актуален доклад на Европейската комисия.
По данни на УНИЦЕФ към юли 2022 г. 44,5 % от българските младежи на възраст между 15 и 24 г. нямат необходимите дигитални познания за професионално развитие.
Тези и други проучвания са подтикнали няколко партньорски организации да създадат и да проведат национална образователна програма за повишаване на дигитални умения на български учители под названието "Код: Бъдеще".
Идеята е след учебната 2022/2023 г., над 200 български преподаватели да имат познанията, които ще предадат на повече от 5000 деца и младежи в страната.
"Това ни беше мечта, която за 7 месеца започнахме да реализираме. Вече тече срок за записване на учители от цялата страна – до 30 октомври", каза пред Радио София Елеонор Топалова от "Nexo".
Образованието е ключът към бъдещето – с това разбиране се е включила и Поли Янкова - основател и ментор в Mindhub. Тази компания има филиали и работи в 9 държави, където се преподава програмиране и роботика на деца. По думите на Янкова, изготвената програма е практическа насочена, с конкретни казуси, за комплексно обучение. Получила е акредитация и от МОН.
Целта е да има ефективност, без да се утежнява работният ден на учителите.
Кандидатстването е изключително лесно, в дигитална среда, допълни Илияна Николова - изпълнителен директор на фондация "Работилница за граждански инициативи", и обясни как се прави.
Програмата се провежда в периода ноември – декември 2022 г. в продължение на общо 13 дни – три дни (24 академични часа) присъствено обучение и 14 академични часа онлайн подготовка.
Обучението е безплатно. Подробности и указания за кандидатстването може да прочетете тук.
Чуйте целия разговор на Катя Василева.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..