Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живеем ли в 1984-та и как “Екипът на София” ще смени управлението на града

Снимка: БНР

Съвременните измерения на пророческата дистопична класика “1984” от Джордж Оруел се обсъждат в първата част на “Късното шоу”. Защо днес отново са валидни посланията от литературата - “Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила”.

Асен Генов вижда бъдещето на Путин като подсъдим за военни престъпления в съда в Хага. Според него войната е обърнала представите ни за дистопия и отново е припомнила класиката на Оруел. “И днес се чуват призиви за маркиране на журналисти като чуждестранни агенти и в Русия и в България. Като това се оправдава с американския закон. Само че там имат прословутата първа поправка на конституцията, която гарантира свободата на словото и на медиите.”

“Наскоро имаше годишнина на убийството на Анна Политковская, убита на рождения ден на Путин” - припомня в контекста на разговора издателката от Storytel Ана Клисарска, която стои зад новата аудио драматизация на класиката на Оруел “1984”. Тя разказва за актуална история от Русия, в която едно към едно се преповтарят характеристиките на тоталитарния свят, който Джорж Оруел описва. А именно, за 10-годишна ученичка, която в чата на класа си сложила за аватар жълто-сини цветя. За това тя е била докладвана от директора на Министерството на вътрешните работи и е била арестувана. 

Според журналистката и писател Мария Касимова-Моасе имаме голям и сериозен проблем с липсата на образование свързано с диктаторските режими, на критическо мислене и на памет. “И това върши работа на политиците. Хората мислят, че на много сложни въпроси може да се намери лесен отговор, което всъщност прави конспирацията” - казва тя и допълва - “Няма две истини”.

Слушайте тук:

 


Във втората част на предаването гостуват Любо Георгиев, Силвина Фурнаджиева и Калоян Карамитов, представители на “Екипа на София”. Общността от експерти, обединени от работата по “Визия за София” и “Софияплан” иска да смени модела на управление на столицата. Планът им е да създадат предизборна коалиция, която да участва на следващите местни избори. Целта е да се приложат работещи експертни решения, на базата на данни и обща работа, с които в София да се живее по-качествено.

Според арх. Любо Георгиев - лидер в “Екипа на София”, трябва да има знание за това - какво се случва във всички системи на твоя организъм-град. "За качествения живот са нужни много добре обмислени системи на управление и взаимодействие, каквито в момента няма."

Част от решенията на проблемите експертката Силвина Фурнаджиева вижда в дигитална среда: "При онлайн услугите има какво да се желае и като удобство, и като бързина, и като наличност."

Проблемите с транспорта и въздуха в София могат да бъдат решени с намаляването на автомобилите в града и по-добрия и бърз градски транспорт, според Калоян Карамитов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45