"Люлин" е от кварталите, които не са презастроени. Има повече от 200 междублокови пространства. На много от тях има детски или спортни площадки. През последните години са реновирани повече от 50 детски площадки и те започнаха да се използват повече.
Това съобщи пред Радио София Милко Младенов – кмет на столичния район "Люлин":
"Стремим се да почистваме площадките с наличните ресурси, но се случва понякога на тези места да се забавляват възрастни – с бири, семки и цигари."
По думите на Младенов, в началото на първия му кметски мандат проектирането и изграждането на една детска площадка е струвало 30 хиляди лева, докато последните 8 са излезли по около и над 60 000 лева.
Той апелира да се пазят съоръженията. При счупване ремонтът или подмяната коства 4 до 10 хиляди лева, а годишно за поддръжка на площадките районната администрация разполага само с около 40 000.
Милко Младенов припомни, че най-големият софийски квартал дълго време нямаше достъп до голям парк. Сега обаче вече има изградена "западна порта" към Западния парк и се ползва със задоволство от пешеходци и от велосипедисти, от майки с деца и стрийт-фитнес маниаци.
"Защитихме ПУП, според който се предвижда голям парк и в центъра на "Люлин". Сега обаче предстоят отчуждителни процедури за около 40 декара. С 10 млн. бюджет за тази цел очевидно това отчуждаване ще става поетапно", коментира още районният кмет. Водят се разговори и за разпространени в Европа "джобни", малки градинки и паркове.
Мисли се за разширяване на метромрежата с още 2 станции в "Люлин", но засега с национално финансиране това е невъзможно, без европейски грантове.
"Имаше идеи за етажни паркинги още от 2012 г., но някои от тях бяха премахнати в плановете по настояване на люлинчани", каза още Младенов, потвърждавайки, че проблемът с многото автомобили е актуален и за този столичен район. Възможно е да се решава въпроса с подземни и етажни надземни паркинги при публично-частно партньорство.
Тунелът към "Люлин" не е към едноименния район, а попада в районите "Красна поляна" и "Илинден", но люлинчани са пряко заинтересовани от ремонта. Крайният му срок е февруари 2023 г., но всички се надяват времето и дейностите да позволят той да бъде отворен за движение и по-рано.
Чуйте целия разговор на Божидар Янев.
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..