Около река Мътивир в района на Ихтиман се изсича дървесна растителност, сигнализираха от WWF-България. Дали обаче сечта е незаконна и дали може да доведе до екологични проблеми или например до бедствие като в Карловско, чиито последствия още не са заличени?
Това се опита да разбере екип на Радио София.
Според зам.-кмета на Ихтиман Тони Кацаров става въпрос за правомерна сеч, поръчана от "Напоителни системи" към Министерството на земеделието. Изкуствените диги около р. Мътивир са важни за безопасността, но там не бива да има растителност.
В сигналите специалистите твърдят, че са изсичани и големи дънери с диаметър около метър, но Кацаров твърди, че са третирани само малки дървета и ниска храстова растителност.
При растителност по изкуствените диги и направените от хората речни корекции, плътността на съоръженията се нарушава и има опасност да се скъсат при пълноводие и наводнение. Същото се отнася и за язовирните стени. Ако е имало отсечени дебели дървета до реката, те са били в участък, граничещ с гора, разясни зам.-кметът пред Ана Попова.
Нели Дончева от WWF обаче разказа, че с нейни колеги са направили оглед и са заснели с дрон ситуацията в близост до магистрала "Тракия".
По думите ѝ има изсечени и едроразмерни дървета с диаметър 1-1,5 метра. Някои дънери са полегнали в самото речно корито.
"За каква превенция говорим?! Това създава опасност от наводнения и бедствия за близките населени места", възмутено коментира Дончева.
От WWF-България са изпратили сигнал и снимков материал към РИОСВ София и Басейнова дирекция Източно-беломорски район - Пловдив на 7 октомври, но досега от институциите отговор няма.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..