"Свиренето, пеенето, всички видове изкуства развиват не само въображението, не само фината моторика, не само знанието и любопитството към света, те правят по-широко скроен малкия човек, а от него се очаква да стане голям", сподели Мишкова.
След завършване на педагогическото си образование тя е започнала да работи с деца в читалището в Разлог, обучавайки ги на български народни танци.
"Разлог е едно гнездо на традиции. Там каквото и да се прави е благодатно, защото то може да вирее там, корените са още живи. Все още в разложките села може да се намери зрънцето "автентичен изказ на българския народ". Това, което не трябва да изпускаме е да бродим по селата, да палим искриците и всички хора, които не подозират, че покрай тях има бисери да ги събират, да ги записват, да ги качват на сцена. Да могат да ги оползотворяват", отбеляза Мишкова.
Будителството, по думите й е борба, защото удобството и комфортът не са създадени за човек, който иска да направи нещо повече от регламентираното в системата.
"Будителството винаги е безсребърно. То иска да направи нещо, защото проектира напред във времето неща, които трябва да се случат. Те трябва да са добри и трябва да са български. Ако имам заслуга да съм накарала да обичат България дори едно, две, пет деца, да осъзнаят, че песните са български, че танците, които играят са наследени от техните предци, то си струва. Това е моята мисия", сподели тя.
Мишкова подчерта, че усилията и труда трябва да бъдат подкрепяни и децата трябва да бъдат приучени към тях, както и към съсредоточаване към неща, които не са само забавления.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..
Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..
Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..
Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..
Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..
Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..
От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес. Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..