Има стари софиянци, които без да са легендарни, имат отношение към родния си град и някои от неговите легендарни сгради. Арх. Мартин Микуш - уебредакторът има удоволствието да го познава от миналия век и да са работили заедно - е един от тях, а родната му къща е легендарна за Красно село:
"Това са били относително свободни земи с романтичен път, който води към Княжево, реките са се виждали. Формално се е назовавал "Добруджански квартал". Общината урегулира земите. Заселници е имало и от Беломорска Тракия и Горно броди, Егейска Македония, от където е и моят род, част от Мърваците. Красно село е "село" с трамвай, но без гробища. По-заможните са строили вили в Княжево.
По-младите може би не си спомнят духа на тези квартали. Вратите не се заключваха. Къщата с кулата е завършена от дядо Стоян Карамихайлов през 1929. Той кани моите баба и дядо. Кулата е реминисценция на Бялата кула в Солун. Родът на моята баба са бягали два пъти - и през Балканската, и през Междусъюзническата. Дядо Стоян е завършил техническо образование във Варна, бил е нещо като строителен техник. Баба ми даде неговата папка със строителните планове, той е помал цялата отговорност. Къщата е една от първите със стоманобетон като пояси между етажите. Тогава е била сред най-високите къщи. От кулата се виждаше Александър Невски.
Работата започва като за едноетажна къща. Като е бил недоволен, почвал да бута стени. Недобросъвестни работници обаче не са му направили добре комина, открих го след една градушка преди 5 години. Вратата и вътрешните са много красиви. Дюкянът му е бил с два входа, точно под кулата. Внасял е от Беломорието сушени риби, маслини.
Къщата е с 3 самостоятелни жилища и самостоятелен дюкян, имало е и пристройка за слугинчето. Сега всички съседи искат да строят, да се освободят от своите къщи. Хората бягат от отговорността да разрешат междуличностните си проблеми. Мога да кажа, че тази къща е на път да изчезне. Замислил съм акция да запазим фасадата и кулата, които да се инкрустират в новия строеж."
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..