Има стари софиянци, които без да са легендарни, имат отношение към родния си град и някои от неговите легендарни сгради. Арх. Мартин Микуш - уебредакторът има удоволствието да го познава от миналия век и да са работили заедно - е един от тях, а родната му къща е легендарна за Красно село:
"Това са били относително свободни земи с романтичен път, който води към Княжево, реките са се виждали. Формално се е назовавал "Добруджански квартал". Общината урегулира земите. Заселници е имало и от Беломорска Тракия и Горно броди, Егейска Македония, от където е и моят род, част от Мърваците. Красно село е "село" с трамвай, но без гробища. По-заможните са строили вили в Княжево.
По-младите може би не си спомнят духа на тези квартали. Вратите не се заключваха. Къщата с кулата е завършена от дядо Стоян Карамихайлов през 1929. Той кани моите баба и дядо. Кулата е реминисценция на Бялата кула в Солун. Родът на моята баба са бягали два пъти - и през Балканската, и през Междусъюзническата. Дядо Стоян е завършил техническо образование във Варна, бил е нещо като строителен техник. Баба ми даде неговата папка със строителните планове, той е помал цялата отговорност. Къщата е една от първите със стоманобетон като пояси между етажите. Тогава е била сред най-високите къщи. От кулата се виждаше Александър Невски.
Работата започва като за едноетажна къща. Като е бил недоволен, почвал да бута стени. Недобросъвестни работници обаче не са му направили добре комина, открих го след една градушка преди 5 години. Вратата и вътрешните са много красиви. Дюкянът му е бил с два входа, точно под кулата. Внасял е от Беломорието сушени риби, маслини.
Къщата е с 3 самостоятелни жилища и самостоятелен дюкян, имало е и пристройка за слугинчето. Сега всички съседи искат да строят, да се освободят от своите къщи. Хората бягат от отговорността да разрешат междуличностните си проблеми. Мога да кажа, че тази къща е на път да изчезне. Замислил съм акция да запазим фасадата и кулата, които да се инкрустират в новия строеж."
Европейска организация на рециклиращата индустрия и Европейска организация за управление на битовите отпадъци, призовават за незабавна финансова и законодателна подкрепа за бизнеса с текстил втора употреба, заради задълбочаващата се криза в европейския сектор за сортиране и рециклиране на текстил . В съвместно изявление двете организации обявиха, че..
Един от най-тежките, болезнени и важни обществени проблеми е насилието над деца. Преди дни в София се състоя конференция под надслов “Заедно срещу насилието над деца“, организирана от Национална мрежа за децата(НМД), Институт по медиация и управление на спорове (ИМЕУС), подкрепена от Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД). Според данните,..
За шеста поредна година фондация "Културни перспективи" подкрепя млади таланти с националната стипендия "С усилия към звездите" в пет области – визуални изкуства, литература, музика, танц, театър/пърформанс. Платформата е отворена от 1 ноември, а тази година призивът на фондацията към младите артисти е "Претвори рамките!". Стипендията е..
През октомври са извършени 227 проверки на собственици на домашни любимци в паркове, градини, междублокови пространства, по сигнали и други, съобщават от Столичния инспекторат. Част от проверките са извършени съвместно с полицията и служители на районните администрации и при необходимост с други институции. Следи се за носене на паспорт, поставен..
Още с втория си роман "Обучение в покорство" Сара Бърнстийн успява така да бъде забелязана, че да влезе в краткя списък за наградата "Букър" . Именно тази нейна книга е първата, с която читателите се срещат на български език. В отзив "The Times" описва "Обучение в покорство" като " роман за жертви и палачи , за вината и..
Театър "Ателие 313" влезе в новия сезон със спектакъла "Как хубаво лошо живяхме", който е създаден по четири пиеси на руския драматург Людмила Петрушевска. Използвани са "Любов", "Анданте", "Чинцано" и "Три момичета в синьо". Родена през 1938 г., Петрушевска е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са..
Ана Сотирова, позната с артистичното име Anabel (18) освежи утрото в БНР-Радио София с новата песен, която представи пред Мартен Роберто и слушателите. Казва се "Доза реалност". А в разговора представи своята ежедневна реалност: Voice Academy е моето училище, дом и семейство – всичко. Там с глас и инструмент е изпробвала всичко...