Галерия „Средец" при Министерството на културата представя „Моите градини“ - графична изложба на Людмил Георгиев. Луиза Лазарова и авторът ни въвеждат в изложбата:
"Много държах на "й"-то - мойта градина, хареса ми като метафора, една градина стига, тя е като собствен мир, който трябва да се подрежда. Имам самочувствието да поканя гости, зрители. Те ще видят най-новите ми неща от последните 1-2 години. Бях много плодовид благодарение на пандемията. Не мога да търпя творбите ми да стоят с гръб към стената. Не пращам послания. Те са скрити. Явните ги владеят едни други хора.
Изобразителното изкуство е субективно, на артиста му трябват ръкоплескание и пари. Не обичам да си споделям правилката. Но ако не говорим за работния процес, правенето на графика е неописуемо, почти се равнява на миньорски труд от Бобов дол. Работа от сутрин до вечер. Вдъхновението е само за аматьорите, който си има работа, трябва да си я върши. Моите неща се отличават с нехарактерен за графичното изкуство колорит - това съм аз, това са моите градини.
Графиката не е за неподготвени хора. Нашата мисия е да разказваме и да образоваме, за да не е толкова голяма диференциацията. Пътят не е лесен нито за старите, нито за младите. Да си художник изисква да си много луд. Като се качиш на тия релси, трябва да си ги следваш. Да си художник е начин на живот. Организирам конкурс за младите художници, вече тече третото издание, стимулираме младите графици. Младостта е един етап, въпросът е до къде ще се стигне."
Изложбата се открива на 19 октомври.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..