Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Луларство, бакърджийство, мутафчийство

С Росина Пенчева
Снимка: радио София

Артизани на редки занаяти стават герои във фотографския дневник на Росина Пенчева, която гостува отново в студиото ни:

"Темата често се възприема като отживелица. Някои от хората тепърва откриват занаятите, други продължават семейни традиции. Наричам ги артизани, те правят ръчно творчество, понятието е международно познато. Не ги показвам чрез изделията им, показвам творческия процес, лицата им. Готовите изделия също са в кадрите, но аз обръщам внимание на работните им пространства, на портретите им. Добре е да има визуален материал като част от запазването на тези занаяти.

Ще оставя архива си на "Етъра". Занаятите са или на изчезване, или са нови за България. Всеки месет ще представям един от тях онлайн. Започвам с  майстор на суха зидария. Няма цимент или друг вид сплав. Той е възродител на този занаят, обучител е и показва нови неща. През декември показвам майстор с иновации в бакърджийството, той е на 73, изключително жизнен е. Януари представям майстор на лули, донесъл е луларството от Чехия. Мутафчийството следва през февруари - това е обработка на козя козина. Косъмът има изолираща функция и много добре съхранява храни. Има двама майстори само, единият е номиниран за живо човешко съкровище. Март е най-младият, на 31 е и е книговезец. Вече участва в една от изложбите тази година във Венеция. Той възражда занаята в България.

Младите хора не са имали от кого да научат занаята, а възрастните нямат на кого да го предадат. Изследвам къде се къса връзката. Дневникът ми завършва през април, когато ще представя майстор лютиер, направил иновации в гъдулката. Поръчките не са ежедневни, на година прави 2-3 инструмента, заснех етап от изработката. И другите майстори работиха пред мен. Фотографиите показват любопитните етапи, изследвам креативността, показвам различните етапи, как от идеите се стига до края, показвам и неуспешните опити.

За мен е естествено да се въртя в някоя работилница, била съм от малка зад кулисите на различни видове творчество. Мисля в перспектива за фотографски архив с хора, които не са популярни."



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

2025 г. ще бъде доста по-добра, въпреки че ще бъде наситена от събития година

2025 година от астрологична гледна точка се очаква да бъде динамична за целия свят. В астрологията се обръща внимание на позицията на планетите, а за новата година три висши планети се очаква да сменят своя знак, като това е много рядко явление. Сменяйки знака си, тези планети задават изцяло нова тенденция и нов поток в цялостната настройка на света...

публикувано на 01.01.25 в 16:40

27 хил. деца са прегледани по програмата „Детско здраве“ на Столичната община

Програмата „Детско здраве“ на Столична лекарска колегия продължава и през 2025 г. Инициативата осигурява достъп до медицински специалисти на децата в по-малките населени места. 27 хил. деца са преминали през прегледи със специалисти от Столичната лекарска колегия за 12-те години, през които се провежда програмата „Детско здраве“. Благодарение на..

публикувано на 01.01.25 в 15:25

С празника Сурва започва календарната нова година

Сурваки, Сурва, Васильовден, Нова година е български народен празник, отбелязващ началото на новата календарна година. Познат е във всички български етнически територии. Практиките и обичаите, характерни за този празник, са в пряка връзка със схващането му като начало на новата календарна година. Според нашата традиционна българска култура, кадените..

публикувано на 01.01.25 в 14:35
Св. Василий, стенопис в църквата „Богородица Перивлепта“ в Охрид

На 1 януари православните християни почитат паметта на Св. Василий Велики

На 1 януари православните християни почитат паметта на Св. Василий Велики. Един от великите философи и писатели на раннохристиянската църква. Свети Василий е роден в град Кесария Кападокийска около 350 г. от н.е. в знатно християнско семейство. При формирането на неговия характер дейно участие вземат майка му Емелия и баба му Макрина. Те възпитават..

публикувано на 01.01.25 в 12:10

Без синя и зелена зона в София на 1 януари

На 1 януари 2025 година няма да работи синята и зелената зона в София, съобщават от Центъра за градска мобилност. Това означава, че жителите и гостите на столицата ще могат да паркират безплатно в зоните за платено паркиране.

публикувано на 01.01.25 в 11:35

Новата година започва с повече слънце и ниски температури

През днешния ден в котловините и низините ще има мъгли, като около и след обяд в повечето места видимостта временно ще подобри. Минималните температури на повечето места ще бъдат минус 5° до 0°, в отделни котловини до минус 7°- минус 8°, по Черноморието до 3°- 4°. Преобладаващите максимални температури ще бъдат между 7° и 12°, в местата с трайна мъгла..

публикувано на 01.01.25 в 11:15
Йордан Ефтимов

Йордан Ефтимов: Споровете са резултат от повече внимание

В ретроспекцията на 2024 г. в студиото на БНР-Радио София се включи и поетът, литературен критик и преподавател Йордан Ефтимов . Той направи уговорката, че е нормално неговия взор да се спре по-скоро върху културните събития и явления от последните 12 месеца. Но от друга страна "културата е неотделима от политиката, от спорта и от другите..

публикувано на 31.12.24 в 16:52