Артизани на редки занаяти стават герои във фотографския дневник на Росина Пенчева, която гостува отново в студиото ни:
"Темата често се възприема като отживелица. Някои от хората тепърва откриват занаятите, други продължават семейни традиции. Наричам ги артизани, те правят ръчно творчество, понятието е международно познато. Не ги показвам чрез изделията им, показвам творческия процес, лицата им. Готовите изделия също са в кадрите, но аз обръщам внимание на работните им пространства, на портретите им. Добре е да има визуален материал като част от запазването на тези занаяти.
Ще оставя архива си на "Етъра". Занаятите са или на изчезване, или са нови за България. Всеки месет ще представям един от тях онлайн. Започвам с майстор на суха зидария. Няма цимент или друг вид сплав. Той е възродител на този занаят, обучител е и показва нови неща. През декември показвам майстор с иновации в бакърджийството, той е на 73, изключително жизнен е. Януари представям майстор на лули, донесъл е луларството от Чехия. Мутафчийството следва през февруари - това е обработка на козя козина. Косъмът има изолираща функция и много добре съхранява храни. Има двама майстори само, единият е номиниран за живо човешко съкровище. Март е най-младият, на 31 е и е книговезец. Вече участва в една от изложбите тази година във Венеция. Той възражда занаята в България.
Младите хора не са имали от кого да научат занаята, а възрастните нямат на кого да го предадат. Изследвам къде се къса връзката. Дневникът ми завършва през април, когато ще представя майстор лютиер, направил иновации в гъдулката. Поръчките не са ежедневни, на година прави 2-3 инструмента, заснех етап от изработката. И другите майстори работиха пред мен. Фотографиите показват любопитните етапи, изследвам креативността, показвам различните етапи, как от идеите се стига до края, показвам и неуспешните опити.
За мен е естествено да се въртя в някоя работилница, била съм от малка зад кулисите на различни видове творчество. Мисля в перспектива за фотографски архив с хора, които не са популярни."
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..