Артизани на редки занаяти стават герои във фотографския дневник на Росина Пенчева, която гостува отново в студиото ни:
"Темата често се възприема като отживелица. Някои от хората тепърва откриват занаятите, други продължават семейни традиции. Наричам ги артизани, те правят ръчно творчество, понятието е международно познато. Не ги показвам чрез изделията им, показвам творческия процес, лицата им. Готовите изделия също са в кадрите, но аз обръщам внимание на работните им пространства, на портретите им. Добре е да има визуален материал като част от запазването на тези занаяти.
Ще оставя архива си на "Етъра". Занаятите са или на изчезване, или са нови за България. Всеки месет ще представям един от тях онлайн. Започвам с майстор на суха зидария. Няма цимент или друг вид сплав. Той е възродител на този занаят, обучител е и показва нови неща. През декември показвам майстор с иновации в бакърджийството, той е на 73, изключително жизнен е. Януари представям майстор на лули, донесъл е луларството от Чехия. Мутафчийството следва през февруари - това е обработка на козя козина. Косъмът има изолираща функция и много добре съхранява храни. Има двама майстори само, единият е номиниран за живо човешко съкровище. Март е най-младият, на 31 е и е книговезец. Вече участва в една от изложбите тази година във Венеция. Той възражда занаята в България.
Младите хора не са имали от кого да научат занаята, а възрастните нямат на кого да го предадат. Изследвам къде се къса връзката. Дневникът ми завършва през април, когато ще представя майстор лютиер, направил иновации в гъдулката. Поръчките не са ежедневни, на година прави 2-3 инструмента, заснех етап от изработката. И другите майстори работиха пред мен. Фотографиите показват любопитните етапи, изследвам креативността, показвам различните етапи, как от идеите се стига до края, показвам и неуспешните опити.
За мен е естествено да се въртя в някоя работилница, била съм от малка зад кулисите на различни видове творчество. Мисля в перспектива за фотографски архив с хора, които не са популярни."
За 11-а поредна година по случай великденските празници доброволци от сдружение "Бъди човек" зарадваха възрастни хора, като им занесоха пакети с трайни хранителни продукти. Дни преди това – от 17 до 19 април, в зала "Арена Самоков" се събираха дарения, които бяха пакетирани и занесени от младите хора до над 450 нуждаещи се хора в общинския..
Европейската комисия (ЕК) е предприела преразглеждане правилата за въздушния транспорт, с което могат да бъдат засегнати досега извоювани права на пътниците, сигнализират организации за защита на потребители. Текстовете в действащия и в момента регламент са от 2004 г. В новото предложение се залага по-голямо закъснение на полет, за да..
Писателят Милен Хальов се завръща с нова книга "Общежитие за чудовища - Детето от пророчеството“. Пред Радио София авторът сподели, че третата част на трилогията е финалът на историята. "Който е стигал до финала на втората книга, знае точно къде съм оставил персонажите, че има един тиктакащ механизъм, който ме накара много активно да събера..
"Написана като любовно писмо към невъзможното, "Bravery" е колкото силна, толкова и ранима. Песен за тези, които са се опитвали да поберат целия океан в една чаша", казват в профила си в социалните мрежи IVA за новата си песен. Ива и Елена Тодорови - сестрите от група IVA , представят в ефира на Радио София новата си песен , която е посветена на..
Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC). Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред..
Над 50 театрални спектакълаи над 70 филма и филмови етюди могат да видят жителите и гостите на София на 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ. Най-мащабното студентско арт събитие за първи път ще продължи 3 дни – на 25, 26 и 27 април. Елизабет Димчева, Николай Тодоров, Крум Царибашев, Алекс Стоянов и Емануил Цонев ще бъдат част от 36-часовия..
Божидара Стоянова следва духовен път, който се базира на баланса и лекотата. Тя среща своя учител, когато вече наистина не може да върви сама, когато е готова. Както гласи и древната поговорка. " Моят ментор ме откри в момент, когато бях "позабатачила нещата" . Бях пооплела конците. Интересното е, че аз срещнах моя учител, чрез друг негов ученик...