Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Луларство, бакърджийство, мутафчийство

С Росина Пенчева
Снимка: радио София

Артизани на редки занаяти стават герои във фотографския дневник на Росина Пенчева, която гостува отново в студиото ни:

"Темата често се възприема като отживелица. Някои от хората тепърва откриват занаятите, други продължават семейни традиции. Наричам ги артизани, те правят ръчно творчество, понятието е международно познато. Не ги показвам чрез изделията им, показвам творческия процес, лицата им. Готовите изделия също са в кадрите, но аз обръщам внимание на работните им пространства, на портретите им. Добре е да има визуален материал като част от запазването на тези занаяти.

Ще оставя архива си на "Етъра". Занаятите са или на изчезване, или са нови за България. Всеки месет ще представям един от тях онлайн. Започвам с  майстор на суха зидария. Няма цимент или друг вид сплав. Той е възродител на този занаят, обучител е и показва нови неща. През декември показвам майстор с иновации в бакърджийството, той е на 73, изключително жизнен е. Януари представям майстор на лули, донесъл е луларството от Чехия. Мутафчийството следва през февруари - това е обработка на козя козина. Косъмът има изолираща функция и много добре съхранява храни. Има двама майстори само, единият е номиниран за живо човешко съкровище. Март е най-младият, на 31 е и е книговезец. Вече участва в една от изложбите тази година във Венеция. Той възражда занаята в България.

Младите хора не са имали от кого да научат занаята, а възрастните нямат на кого да го предадат. Изследвам къде се къса връзката. Дневникът ми завършва през април, когато ще представя майстор лютиер, направил иновации в гъдулката. Поръчките не са ежедневни, на година прави 2-3 инструмента, заснех етап от изработката. И другите майстори работиха пред мен. Фотографиите показват любопитните етапи, изследвам креативността, показвам различните етапи, как от идеите се стига до края, показвам и неуспешните опити.

За мен е естествено да се въртя в някоя работилница, била съм от малка зад кулисите на различни видове творчество. Мисля в перспектива за фотографски архив с хора, които не са популярни."



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Христова

След присъствие в 5 милиона домове и зали Албена Христова реди платна в Къщата на София

Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..

публикувано на 13.05.25 в 17:55

Фондация BCause обявява конкурс за НПО в обществена полза

Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..

публикувано на 13.05.25 в 17:25

Решението битовите потребители да не излязат на свободния пазар на ток беше дълбоко неправилно

Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..

публикувано на 13.05.25 в 16:34

Голямата диктовка "Пазител на българския език" на 22 май ще е със 146-има участници

Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..

публикувано на 13.05.25 в 15:55
Университетска болница „Александровска“

Кампанията “Евромеланома 2025” отново напомня за важността на дерматологичните прегледи

Българско дерматологично дружество, в партньорство с Европейската асоциация по дермато-онкология организира кампанията “Евромеланома 2025”. Евромеланома е паневропейска кампания като целта е да се осигури информация за всеки във връзка с профилактиката, ранната диагностика и лечението на рака на кожата. Кампанията ще включва и безплатни прегледи..

публикувано на 13.05.25 в 15:35

Innerglow представят новия си сингъл "Измислен човек" в колаборация със Свилен Ноев

Петър Желев и Матей Христосков от Innerglow представиха пред Радио София новия си сингъл "Измислен човек“. Песента е колаборация със Свилен Ноев от група "Остава“. "Свилен е супер вдъхновяващ човек. Няма никаква цензура в каквато и ситуация да се намира, той си казва нещата както ги вижда. Това си е за уважение. Много бързо ни хрумна, че ще е..

публикувано на 13.05.25 в 14:48

Поне 5 дни допълнителен отпуск за работещите на ненормирано работно време

Работещите на ненормирано работно време да имат право на не по-малко от 5 работни дни допълнителна почивка. Това гласи каченият за обществено обсъждане проект за промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските. В него се регламентира и изменение при ползването на отпуска при смърт на роднина. В проекта, цитиран от БНР, се предлага..

публикувано на 13.05.25 в 14:48