Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село, обречено на развитие

7
с.Белчин
Снимка: радио София

Гостуваме на с.Белчин и Цари мали град. разкаваме повече за историята, културата, традициите и обичаите на региона; как се развива селският и спа туризъм, за лечебната и профилактична сила на минералната вода.

Първият ни гост е кметът на с.Белчин Венета Спасова:

"В Белчин винаги е приятно. В петък чествахме Петковден - храмовият празник на църквата ни Св.Петка, тя е нашата гордост. Развеселихме хората и отдадохме почит на Св.Петка, която определено ни помага. Вярата ни води напред в правилната посока. Крепостта Цари мали град привлича много туристи, към нея са изградени доста аткракциони, има място за всеки - за деца, родители. Ползваме благата от това, което сме построили. Имаме спа-център на световно ниво.

Много си харесваме отремонтираните три храма. Населението намалява - с постоянен адрес са малко над 200. Но по настоящ адрес имаме още толкова. Има много млади хора със закупени имоти, които пътуват, поддържат къщите си в лицеприятен вид, докато децата тръгнат на училище - тогава се връщат в големия град.

Имаме 2 минерални извора - в Белчин баня и в Белчин. Водата в Белчин баня е прекрасна за костната система и за лекуване на рани безупречно. Този в Белчин е по-минерализиран. Такова село е обречено на развитие. Фондацията обедини живата история на селото и хората от бизнеса. Поставихме частната инициатива в основата на всичко. Това ни помогна да се подготвим за бъдещо осъзнато развитие, водещото беше духовното. Разбрахме, че трябва да почитаме празниците.

Най-честият въпрос е дали се продават имоти. В момента се строят 18 къщи. Селото става все по-красиво. Хората си гледат всичко в градинките. Винаги гостите са добре дошли. Но къщите за гости определено не достигат."

Днешният ден е Ден на авиацията и по този повод ни гостува Свилен Иванов, о.р. полковник, летец собственик на летище:

"Летището ни е с авиационно училище за любители и професионални пилоти. От осем години се базирахме тук, преди това бях в Лесново. Обучаваме хора, които се реализират в гражданската авиация. Сега няма някогашните аероклубове, но има около 150 частни самолета, вкл. нашите в училищата. Най-важното за летеца е да е здрав и мотивиран.

Никой в училище не може да налее в главичката професионализъм. След 50 часа се получава сертификат за любител пилот, професионалните имат нужда от 200 ч и шестмесечен втори теоретичен курс. Поне 2-3 години са нужни за професионален пилот."

Симона Веселинова е екскурзовод в Етнографския музей в Белчин:

"Музеят отваря врати в 2009. Имаме старопечатни книги, традиционни носии и изключителни предмети от бита. Най-значимото са книгите от Св.Петка, които след това са пренесени в църквата Св.Св. Петър и Павел. Таванът на къщата на музея е с белчински и самоковски мотиви. Вътре има работно помещение със стан, соба, одая, чардак.

Аз съм екскурзовод и на крепостта. Най-ранният археологически пласт е от траките, там е имало светилище. Римляните също отбелязват присъствието си с крепост и култова сграда - първо езически храм, после става еднокорабна базилика. В последния период става трикорабна с баптистерий. В самата крепост също има три археологически пласта. Първата е с площ около 1 ха, с няколко кули и променяна няколко пъти крепостна стена. Тя е разрушена през 5 век. Работим от 9 до 17:30, зимата до 16:30, понеделник и вторник почиваме."

Даниела Георгиева е ръководител на детска певческа група „Белчинче“, където пее и малкият Крум Русинов:

"Преди 11 години през октомври се сформира певческата група. Стремим се децата да имат белчински корен. Крумчо дойде на 4 години, най-голямото дете е 11 клас. Съхраняваме и популяризираме фолклора на областта. За нашия район е характерно типичното двугласно пеене по групи. И двете групи си отпяват. Тънък момент е да се намери баланс между групите, първият глас да не е по-силен. 

(Крум пее "Провикна се у селото" и като порасне иска да стане като Веселин Маринов.)

Последните 2 години изявите ни бяха ограничени заради пандемията, но участвахме в онлайн конкурси, както и във фестивалите "Пауталия" в Кюстендил, имаме награда от "Жива вода" в Хисаря и златен медал на "Струма пее" в Невестино. Децата имат самочувствието на можещи и знаещи. За 5 минути показваме работата си с месеци."

Валентина Машова е секретар на Народно читалище Светлина 1909, а Менка Гирова – ръководител на женска певческа група за автентичен фолклор:

"В началото читалището е имало театрални групи, може би две или три. Но с течение на времето не са толкова много, имахме вокална певченска група и танцова група "Белчинчетата", но пораснаха, останаха "Белчинче" и женската фолклорна група (В. Машова)

Създадени сме в 2009, но в 2021 двете "викарии" се разболяха, останахме "влачариите" - това са двете двугласни групи. Нямахме подминат фестивал без златен медал." (М. Гирова) Имаме си витринка и в заличката си подреждаме златните медали. (В. Машова)

Местната ни кухня е както навсякъде. Петровското пиле е за Петровден. Отглеждаме всичко, почти сме прибрали реколтата, остава морков и картоф." (М. Гирова, дава и рецепта за домашна лютеница на фурна.)

Борис Дерилов, Деница Йосифова, Янко Узунов, Слави Чакъров - млади хора, които живеят в Белчин:

"Имам много приятели и невероятно спокойствие (Борис), на малката ни дъщеря много ѝ харесва (Деница). И двете ми баби са от Белчин (Янко). Израснал съм като дете и цяло лято съм тук" (Слави).

Привличат ги удобствата, близостта до София, имат вайбър-групи за да си организират купона. Обичат България и искат да я направят по-добро място за живеене. 

"Има нужда от работещи тук млади, които да прилагат наученото навън тук. Белчин е пример как се поддържа, всеки, който е дошъл веднъж, се връща."(Яни)

"Промените се дължат на самите хора, а не на политиците. Няма стойностни политици, мислят повече за себе си, а не за хората. В чужбина пътуват с метро или колело, даряват, а в България е обратното. Хубаво е всеки да помага на всеки. С корупцията трябва да се борим от най-ниско ниво и тя да се изкорени на всички нива."

Малкият Николай учи в София и е в Белчин само за уикенда, още не знае какъв ще стане като порасне. Изгражда се и бяло и зелено училище в Белчин - зимата на ски, лятото - на басейн.

"Високо в планината има две хубави хижи, има два върха - Св. Спас и Св. Петър, там си правим и пикници. Нашето послание е живеещите в чужбина да се връщат по-често и да споделят идеите си. Училището се възстановява - сградата е над 70 години, това бе идеята." (Яни и Боби)

"Имаме идея да озеленим селото още повече." (Деница) Всеки млад специалист може да се реализира където иска, това е и пример за децата, личният пример на родители и близки е много важен."





 

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10