Най-много страни, които са потенциално по-уязвими към фалшиви новини, са в Югоизточна и Източна Европа.
Това показва Докладът на института "Отворено общество" – София "Индекс на медийната грамотност 2022".
Този индекс измерва степента на уязвимост на обществата към дезинформация.
Сред основните фактори, които влияят на индекса, са качеството на образование, медийната свобода, доверието между хората в обществото, обясни пред Радио София Марин Лесенски, автор на доклада. Според него, всъщност разликите са между северните и южните страни на Стария контитент.
Челната тройка в класацията се заема от Финландия, Норвегия и Дания.
На последните места са Косово, Северна Македония и Грузия.
От 41 изследвани европейски страни България е 32-ра по медийна свобода и 33-та комплексно изчислено по медийна грамотност.
"Правителства и субекти като Европейският съюз започнаха да обръщат внимание и да предлагат мерки като кодекси на поведение, технологични решения и не на последно място обръщайки внимание на заплахите за демокрацията и геополитическите предизвикателства, свързани с дезинформацията. Този подход е необходим, защото в противен случай се появява "парадоксът на толерантността", когато правилата на либералната демокрация се използват за нейното подкопаване – се казва в доклада. - Обръща се внимание – и с право – на социалните медии, тъй като те се оказаха променящи играта по отношение на фалшивите новини и дезинформацията. Благодарение на тях скоростта, лекотата и достъпът до разпространение на информация са безпрецедентни в човешката история."
Чуйте разговора на Лъчезар Христов за още подробности.
Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..
До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..