Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онлайн семинар ни учи да преодолеем жертвата в себе си

Снимка: silvierolova.bg

На 21 октомври 2022 г. в платформата Zoom ще се проведе уебинар на тема: "Ролята на жертва- скритата изгода". Подробности пред Радио София разказа Силви Еролова – магистър психолог, женски коуч, МАК терапевт и семеен констелатор. По думите й за уебинара тя е избрала темата за жертвата, защото ежедневно в работата си среща хора, които не са доволни от изборите, които правят, от живота си, работата си, но винаги изместват центъра навън от самите тях.

"Живеят сякаш, че някой друг им е виновен и това са обикновено съдбата, партньорът, началникът, коронавирусът. Тоест, винаги намираме оправдание за състоянието, в което сме", поясни Еролова и допълни, че рано или късно спасителят и агресорът се оказват в ролята на жертва.

"Лошото е, че никой няма фокус върху собствения си живот, всеки е фокусиран върху живота на другия, нарушавайки грубо границите на хората, с които комуникира", подчерта тя.

Уебинарът ще продължи три часа с теория и практика.

"Ние оставаме в едно поведение полезно или зловредно за нас, докато не осъзнаем какво ни дава това поведение, какъв бонус имаме там и тогава можем да вземем решението да започнем живота си по нов начин. Държа да уточня, че това няма как да се случи в един тричасов уебинар, наивно е да вярваме, че можем да излезем от която и да е от ролите. Но пък много важна е първа точка - осъзнаване. Къде съм, каква роля играя и защо я играя. Накрая ще дам и общи насоки как се излиза от ролята на жертва или това обикновено означава "да порасна", защото когато играем някоя от ролите ние всъщност преиграваме разни болезнени теми от нашето минало", коментира психологът.

Тя допълни, че ще бъдат коментирани и общи насоки за това, какво трябва да се случи как да поработим с "нашето вътрешно дете" и ако темата резонира на участниците, те ще могат да се занимаят и терапевтично със своите вътрешни блокажи и своите осъзнавания.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15