Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Поетите Live" пълни клубове и зали със зажадняла за стихове публика

До края на 2022-ра предстоят представления в Бургас и Варна (на 29 и 30 ноември), както и в НДК - предколедно, на 21 декември

Снимка: interview.to

След първо видео през 2017 г., в което на софийското летище Владо Пенев рецитира "Да се завърнеш в бащината къща" на Дебелянов, след още видеа и артистични рецитации на българска лирика, успехът в социалните мрежи (милиони са гледанията) насърчава организаторите и те развиват проекта, наречен "Поетите Live".

В случая думата Live придобива друг смисъл, защото любимите артисти се качват на сцената и припомнят или запознават публиката с български поетични бисери очи в очи.

"Срещали сме се с публиката на няколко града (дори в Лондон-бел.ред.) и сме били част от различни фестивали. Продължаваме да търсим хубави стихотворения и неконвенционални сцени, на които да се срещаме с вас - нашите зрители", обясняват инициаторите от Interviewto.

Насрочените предстоящи сценични прояви на "Поетите Live" са свързани с три ключови дати (и места) - 29 ноември (Бургас), 30 ноември (Варна) и кулминацията в софийския НДК на 21 декември.

Тогава ще участват актьори, които са в проекта от самото начало: Владо Пенев, Теодора Духовникова, Юлиян Вергов, Бойко Кръстанов, Захари Бахаров, Малин Кръстев, Луиза Григорова - Макариев, Иван Бърнев, Весела Бабинова и маестро Антони Дончев.

"Идеята започна като видеопроект. Ние просто искахме да покажем на хората,че имаме много добри български поети, да им разкажем по този начин нещата, стихотворенията които ни вълнуват нас, актьорите - всеки от тях избира сам какво да представи", каза пред Радио София журналистката Диана Алексиева, създател на "Interview.to". Тя не скри, че интересът към поезията е бил изненадващо голям. И допълни:
"А си мислех, че поезия е повече за четен, отколкото за слушане. Явно на хората им е приятно. Респектирани са и от актьорите, и от големите ни поети- час и половина не звънва и един телефон. Участниците са самите себе си. Те рецитират както чувстват съответното стихотворение."

Актьорът Юлиян Вергов направи много важното уточнение, че за всяко представление стихотворенията са различни. Визията на артистите е претърпяла развитие - от неглиже с уиски, през костюми до смокинги.

"Ние, актьорите започнахме да живеем с поезията. Не заради някой друг, дори за себе си. Плакали сме, смели сме се… А в публиката вече има все повече и мъже", отбеляза Вергов и допълни, че в представлението има и комуникация между актьорите и с публиката, импровизации, казват се интересни факти, свързани със стиховете или авторите им.

"Има и такива стихотворения, които ние си ги наричаме хитове. Публиката ги очаква и просто не можем да не ги чуем", каза още Диана Алексиева.

А Антони Дончев импровизира върху рецитираната лирика, изпълнява и авторска музика.

Чуйте повече за проекта и участниците в разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46