Институтът за космически изследвания и технологии (ИКИТ) при Българската академия на науките (БАН) отбеляза 50 години от създаването си под мотото "България - космическа държава".
"За тези 50 години България се утвърди като пълноправен член в космическото семейство. – припомни пред Радио София проф. д-р Георги Желев, директор на ИКИТ. - Ние сме шестата страна, изпратила свои космонавти - Георги Иванов през 1979-а и Александър Александров през 1988-ма година. През 1981 г. се изстреляха два спътника с изцяло българска научна апаратура - "България 1300" и "Метеор природа". През 1995-а пък станахме третата страна в света, произвеждаща космическа храна."
Проф. Желев уточни, че през миналата година в ИКИТ за завършили проект, финансиран от Европейската космическа агенция за менюта с лиофилизирана храна, съобразени с нуждите на космонавтите от калории и важни съставки.
В института може да се разгледат приборите, които са създадени през годините.
На космическата станция "МИР" българите са създатели на първата космическа оранжерия, допълни с гордост директорът на ИКИТ. В нея се отглеждат репички, салата, но там експериментално е отгледана пшеница "от семе до семе".
Български уреди има и на космическите апарати, които кръжат край Марс.
Чуйте повече подробности в разговора на Данаил Конов.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...