Атака, каквато преди дни беше извършена към сайтове на български държавни институции от руската хакерска група KillNet, е във възможностите и на петокласник, ако успее да купи или да наеме DDoS мрежа. В интернет тя може да бъде наета за определен период за стотина-двеста долара.
Генерира едновременно многобройни заявки за достъп до определен сайт и в един момент той отказва да изпълнява своите функции. И това става с помощта на компрометирани, заразени компютри или други устройства, чиито собственици дори не подозират, че участват в престъпна дейност.
Това обясни пред Радио София Явор Колев, международен експерт по киберсигурност и дългогодишен ръководител на звеното н ГДБОП.
По думите му атаката е направена точно сега, заради момента на политическите събития у нас преди сформирането на ново правителство, а целта е дестабилизация.
Такива действия е имало и в други моменти, например около изборите, припомни Колев.
По принцип това се прави или за придобиване неправомерно на финансов ресурс, или с политически мотиви.
Подобни атаки са извършвани и към десетки други страни и с това Руската федерация показва отношението си към тези държави.
Явор Колев уточни, че след подобни посегателства към сайтове на български институции през 2019 г. у нас са предприети мерки за защита на интернет страници на държавната администрация, затова този път опитите бяха неуспешни.
Чуйте разговора на Данаил Конов.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..