В продължение на темата ни за иновациите и дигитализацията в земеделието слушаме проф. Теодора Георгиева, преподавател в СУ, която представя магистърската програма "Иновации и дигитализация в агробизнеса“:
"Успяхме да привлечем вниманието на амбициозни млади хора, всеки е в различна сфера на дейност в агробизнеса. Искат да подредим и систематизираме знанията им, да им дадем нова информация. Допирът ми с агросектора е от скоро, трансферът на технологии бе досега в други сектори. Включихме агробизнеса в портфолиото ни. Селското стопанство концентрира в себе си много различни неща, поставяме агросектора в неговото обкръжение. Фирмите в сектора работят с научно-изследователските звена. Участваме в трансфера на новото знание към бизнеса. Включително в областта на стандартите, на интелектуалната собственост, развитие на селски/аграрен туризъм. Студентите ни са и наши партньори.
Агросекторът ни дава всичко, което консумираме, но е и един от основните замърсители на околната среда. Освен оптимизирането на производството, ние ще потребяваме по-качествена продукция.
Ключовата дума е взаимодействие. Днес вече имам нови идеи за гост-лектори. Освен че си партнираме с Агрохъба, работим и със ССА, и с Аграрния университет в Пловдив, мрежата ни ще ни направи максимално полезни за бизнеса. Планираме Зимна академия, където да съсредоточим много специализирано знание."
Силвия Тодорова, юрист и преподавател говори за значението на интелектуалната собственост в агросектора:
Казусите са многобройни, разглеждаме спецификите в лицензионните договори, формираме корпоративни стратегии. Има голям интерес към нови устойчиви сортове, но и неправомерно тяхно използване. Експертизата на едно изобретение отнема между 2 и 4 години. За съжаление е по-малка активността при породите животни, селекцията е по-трудна.
Студентите понякога ме учудват със знанията си. Някои от тях вече работят и са се сблъскали с реални казуси. Даваме им и теорията, и практиката. От около 25 години се развиваме изключително бурно. Важно е начинът, по който възниква правото върху интелектуалната собственост. За разлика от художествената сфера, в технологиите правото възниква при регистрацията, което не винаги се знае."
Гости тази седмица в предаването "Форум" са Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction” и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, които заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми: Обществени нагласи около стоте дни на кабинета; Гласуват ли българите и има ли за..
В предаването “Добър вечер, София“ гостува певицата и вокален педагог Венелина Бонева, с която разговаряхме за следването и в Музикалната академия, за настоящите и бъдещи соло и групови музикални проекти. В момента тя е част от групата “The Blues Bakers” . “Освен с талант, всичко е свързано и с работа. От близо три години преподавам на..
Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...
Тази година Световният ден за борба с астмата ще бъде отбелязан на 6-и май. По този повод водещи специалисти у нас насочват вниманието към грижата за пациентите с тежка астма - прогресиращо, хронично заболяване, което може да бъде животозастрашаващо. Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така..
След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..
Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система. “Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства. През 2024..
Пред опасността да не се състои, извънредното заседание на Столичния общински съвет за промяна в състава на Съвета на директорите на “Метрополитен“ и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове, все пак се проведе днес. След продължили няколко часови дискусии, общинските съветници в крайна сметка не приеха доклада за това и така потвърдиха..