В продължение на темата ни за иновациите и дигитализацията в земеделието слушаме проф. Теодора Георгиева, преподавател в СУ, която представя магистърската програма "Иновации и дигитализация в агробизнеса“:
"Успяхме да привлечем вниманието на амбициозни млади хора, всеки е в различна сфера на дейност в агробизнеса. Искат да подредим и систематизираме знанията им, да им дадем нова информация. Допирът ми с агросектора е от скоро, трансферът на технологии бе досега в други сектори. Включихме агробизнеса в портфолиото ни. Селското стопанство концентрира в себе си много различни неща, поставяме агросектора в неговото обкръжение. Фирмите в сектора работят с научно-изследователските звена. Участваме в трансфера на новото знание към бизнеса. Включително в областта на стандартите, на интелектуалната собственост, развитие на селски/аграрен туризъм. Студентите ни са и наши партньори.
Агросекторът ни дава всичко, което консумираме, но е и един от основните замърсители на околната среда. Освен оптимизирането на производството, ние ще потребяваме по-качествена продукция.
Ключовата дума е взаимодействие. Днес вече имам нови идеи за гост-лектори. Освен че си партнираме с Агрохъба, работим и със ССА, и с Аграрния университет в Пловдив, мрежата ни ще ни направи максимално полезни за бизнеса. Планираме Зимна академия, където да съсредоточим много специализирано знание."
Силвия Тодорова, юрист и преподавател говори за значението на интелектуалната собственост в агросектора:
Казусите са многобройни, разглеждаме спецификите в лицензионните договори, формираме корпоративни стратегии. Има голям интерес към нови устойчиви сортове, но и неправомерно тяхно използване. Експертизата на едно изобретение отнема между 2 и 4 години. За съжаление е по-малка активността при породите животни, селекцията е по-трудна.
Студентите понякога ме учудват със знанията си. Някои от тях вече работят и са се сблъскали с реални казуси. Даваме им и теорията, и практиката. От около 25 години се развиваме изключително бурно. Важно е начинът, по който възниква правото върху интелектуалната собственост. За разлика от художествената сфера, в технологиите правото възниква при регистрацията, което не винаги се знае."
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..
Около 1/3 от метрото през "Слатина" е готово. Изграждането на трасето от 6 станции трябва да завърши през есента на 2027 г. Разширението напредва с добри темпове, констатираха днес кметът на София Васил Терзиев, проф. инж. Стоян Братоев и изпълнителния директор на „Метрополитен“ Николай Найденов, заедно с кмета на район "Слатина" Георги Илиев...
След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..
Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..
Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката пред..