Подробности по темата пред Радио София разказа Мария Брестничка.
"Ситуацията в момента в едно изречение се описва с това, че хора, които в 21 век в България умират от глад не могат да си позволят да купят храната, която да ги поддържа живи. Защо това е така? Става дума за т. нар. "храни за медицинска употреба", които заместват храненето за хора, които не могат да усвояват храната, която всички ние ядем", отбеляза Брестничка.
Тя допълни, че тези храни са много скъпи, като едно малко шишенце около 300 мл. струва приблизително 8 лв., и така месечната сума нужна на един човек за хранене достига 2-3 хил. лв., но разходите не се поемат от НЗОК. Брестничка подчерта, че с всяко ново правителство проблемът не се решава, макар да има устни обещания това да се случи.
"Активистите, които от години подкрепят децата и възрастните, които имат нужда от такава храна са принудени да внасят храни от чужбина, да правят дарителски кампании за да могат да покриват тези 2 хил. лв на месец", коментира Брестничка. Тя сподели, че са предложени следните стъпки за справяне с проблема:
· Да се създаде механизъм, който позволява добавянето на код за малнутриция/ малдигестия към основната диагноза/ заболяване – съгласно МКБ-10 това са кодовете Е43, Е44 и Е46.
· Да се актуализира списъкът на видовете медицински храни, които да бъдат добавени към Списъка с диетични храни за специални медицински цели, заплащани напълно или частично от НЗОК.
· Да се изготви финансов разчет според броя пациенти с нужда от медицински храни.
· При първа възможност да се обяви договаряне с фирмите производители за доставка на медицински храни, включително течни форми, според актуализирания списък.
· Да започне воденето и изграждането на регистър на пациентите в България, които имат нужда от специална медицинска храна.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Професията на журналистите - такава, каквато я познаваме и медиите - такива, каквито ги познаваме, може скоро да бъдат мъртви, коментира пред Радио София Александър Андреев – автор в Дойче Веле от 1990 г. Той е журналист, преводач и писател. Автор и съавтор е на 5 книги на български и на публикации в сборници и медии в България, Германия,..
Собственикът на една от най-големите български IT компании - SiteGround, Тенко Николов е купил емблематичната столична Къща с ягодите. Новината съобщи самият Николов в социалните мрежи: "Най-после приключих сделката за придобиването на тази красавица. Сега е време да възстановим някогашната ѝ слава". Новият собственик обещава да възстанови..
По време на големите намаления за Черен петък винаги трябва да проверяваме търговеца, от който пазаруваме, посъветва Светослава Шапарова - ръководител отдел Управление на качеството в "Български пощи". Пред Радио София тя каза, че това е най-лесно да се направи като проверим името на електронния магазин в интернет. "Обикновено пострадалите са..
Днес над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 1600 m - от сняг, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се ориентира от северозапад, ще се усили и в Дунавската равнина скоростта му ще достига 10-15 m/s. С него ще нахлува студен въздух и температурите ще се понижат и до вечерта в..
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..