"На места има светофари, които са със звукови сигнали и те по някакъв начин ни ориентират кога трябва да пресечем. Основното при пресичането е звуковият сигнал на светофара. Колкото е по-силен той, толкова по-добре ние го чуваме, защото има места, където сигналът е почти недоловим", отбеляза Асенов.
Той сподели, че най-лесно за ползване е метрото заради поставените тактилни плочки на станциите. Освен това на автобусните спирки има обозначителен знак на тротоара, който информира, че човек се намира на самата спирка. Асенов каза, че това, което може да се подобри е на повечето места да бъдат поставени светофари със звукова сигнализация, както и тактилни плочки.
По темата за инфраструктурата в помощта на придвижването на незрящи в София се включи и Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите в България. Той сподели, че:
"Преди да мислим за промяна на градската среда първо трябва да се опитаме да променим обществените нагласи и общественото мислене към този проблем. Всички и общинското ръководство в София и цялата страна трябва да проумеят, че при старта на сложен интеграционен процес стои осигуряването на достъпна архитектурна среда".
Той посочи, че нормативната база в България регламентираща правилата в областта на достъпността на средата е на изключително високо ниво, но проблемът е реализацията на терен:
"Първо - не се четат документите, второ - изискванията в тях не се трансферират в проектите. Няма контрол в проектирането дали отговарят проектите на всички условия по тези нормативни документи и ако всичко това е направено, най-лошото е, че когато започне реализацията строителният работник да прави тротоара, тактилната настилка, цветните плочки и т.н., резултатът е изключително лош".
Долапчиев отбеляза, че звуковата сигнализация на светофарните уредби трябва да контрастира на общия шумов фон, но не трябва да го надвишава прекалено, защото води до дезориентация на лицето, както и в градския транспорт трябва да работят всички системи за доставяне на звукова информация чрез говор.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа. Мостът е част от третия градски..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..
Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..
С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..
През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...
Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..
Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са Георги Панамски, Иван Стоименов, Виктор..