100 години след рождението на Станислав Лем, издателство “Колибри” заедно с Полския институт в София представя новото нецензурирано издание на сатиричните разкази “Звездни дневници”, заедно с „Из спомените на Ийон Тихи“.
Премиерата на книгата ще бъде тази вечер – 27 октомври, в Полския културен институт с участието на Силвия Борисова, преводач на книгата и Николай Генов от проект "Фантастика и бъдеще".
"В “Звездни дневници” виждаме пътя на един изследовател, който ни разказва удивителни истории за далечни галактики, но тук водещото не е откривателството, по-скоро имаме една диагноза на социалния ред", споделя Николай Генов в интервю пред Елисавета Белеганска.
От разговора става ясно, че в новото издание липсва разказ от книгата, който никога досега не е бил превеждан от полски на български и на английски език. Същата съдба споделят и други негови книги, а защо това е така, ще научим от преводачите по време на представянето на книгата, обещава Генов (▼).
"Лем е както автор на теоретични текстове, така и писател - една много добра комбинация, която му позволява да развива сериозна теория, и в същото време да я проследява в художествената литература", коментира още Генов.
По думите му, това издание се налага много успешно, заради една много любопитна тенденция в литературата напоследък. Научната фантастика сякаш иззема някои от важните теми - това отбелязва и световноизвестната авторка, носител на Нобелова награда Олга Токарчук, по време на посещението си в България по-рано тази година на първото издание на „Литературни срещи“.
"Това ново издание е продиктувано от един такъв възобновен интерес към научната фантастика. Тя никога не е преставала да бъде релевантна, никога не е изчезвала, но в последните години забелязваме много силен интерес отново към някои от темите", допълва Генов. И подчертава, че диагностичната функция на фантастиката е една допълнителна причина тя да бъде толкова актуална и толкова необходима.
Чуйте повече подробности в звуковия файл.През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..