В сърцето на столицата, на пазарът, който е един от символите на София, ни очакват много хубави моменти, "подправени" с вкусовете на традиционната автентична кухня, месни и млечни специалитети, сладки и солени изкушения, ресторанти и барове с вкусна храна. Ще бъде представено и най-доброто от българските вина, както и крафт бири, малки семейни ферми и работилници, производители на био продукти, дизайнери, творци и натурална козметика.
Атмосферата ще бъде допълнена с нови и стари музикални хитове като част от DJ програмата, както и фолклорни изпълнения.
Подробности пред Радио София разказаха Маргарита Александрова-Манова, изпълнителен директор на "Пазари Възраждане" ЕАД, както и един от организаторите на събитието - Радмила Александрова.
По думите на Маргарита Александрова-Манова тържището е най-старото в България и е с богата история. Това е като част от политиката на Столична община и "Пазари Възраждане" ЕАД като общинско дружество следва тази политика за облагородяване, обновяване и попълване на градския календар с инициативи, които да създават приятни емоции за жителите и гостите на града.
"Има някаква магия в това място, защото едно преминаване през него облагородява, усеща се една атмосфера, която не се среща на други места", сподели тя и добави:
"Обликът на Женския пазар е променен през 2014 г. в частта от ул. "Кирил и Методий" до ул. "Екзарх Йосиф". Това е т. нар. "нова част" на пазара, която съжителства и с Галерия "Сердика". Имаме галерия, която съчетава пазар с култура, култура със социални дейности, със събития, които са наситени отново в полза на жителите и гостите на града", отбеляза Маргарита Александрова-Манова.
Тя посочи, че от няколко месеца мерките по чистотата са засилени и още през 2014 г. са поставени първите в София подземни контейнери за смет. Новите проекти, по които се работи е старата сграда на бул. "Сливница", която е входната част на пазара да бъде преустроена за да може да се връзва с историческата част на града.
По темата се включи и Радмила Александрова. Тя сподели, че идеята на програмата на събитието е да се представят най-различни продукти от малки производители, както и такива с кауза, които са насочени към по-младото поколение. Най-голямата изненада по думите й ще бъде програмата, която е богата:
"Очакваме достатъчно много гости за да ги побере това място, което е познато на всички софиянци - Женския пазар. Участниците са над 15 фирми, които са най-различни, през месни и млечни деликатеси, био продукти и др. Осигурили сме и транспорт, за да може който си напазарува повече да му се закарат продуктите до вкъщи", сподели Александрова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..