Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Западна, по-западна и най-западна

Иван Панкев
Снимка: радио София

Иван Панкев за непознатите красиви кътчета в „България нашир и длъж

Ако винаги сте мечтали да обиколите България нашир и длъж, и то посещавайки и спирайки се на по-малко познатите и встрани от обичайните туристически маршрути, но все не сте имали време да го направите, сега можете да го прочетете, събрано в книга. Тя се нарича точно така  - България нашир и длъж, неин автор е Иван Панкев, пътешественик, откривател с приключенски дух, сладкодумен разказвач и чудесен фотограф. След като събра преди време в друга книга планините на България, с всички най-високи върхове и любопитни маршрути при това, сега той предлага други точки, ако говорим за конкретни измерения – географския център на България (в местността Узана, до Габрово) и най-западната, най-южната, най-източната и най-северната точка в страната ни. Питам за коя ще ни разкаже в „Радиокафе. 

За най-западнатаказва той, защото е най-спорна. Дълго време се е считало, че това е връх Китка, който е над село Жеравина, почти изчезнало вече, в Кюстендилско. По-късно се оказало, че близкият до него хълм Шулеп камък бил по-западен.  В по-ново време пък, след 2000 година, се прави ново GPS засичане от учени от Софийския университет и те установяват, че най-западната точка всъщност е в една седловина под връх Връшка чука  във… Видинско, но не знам дали това е признато от Националния статистически институт, не е сигурно“. Иван Панкев, за всеки случай, ги е посетил (и описал в книгата) и трите.

Едно от най-красивите му открития по време на тези 63 пътувания, събрани в 31 пътеписа с много, много снимки, е връх Вейката, „нашата най-южна точка, намира се в Източните Родопи, на границата с Гърция,  преходът дотам е сериозен – 12 километра в посока, но си заслужава“. Изненадва го устието на река Тимок – „бях го минавал със сал по Дунава, но от брега погледнато е много интересно – разлято, с една растителност, която много прилича на мангровите гори в тропиците“.

От книгата можете да научите много, Иван Панкев е пътешествал и пеша, и с колело, и сам, и със съпругата си, а често и с детето им, което е на 4 и половина. Мисията му е да вдъхновява хората да пътуват. Предстои му ‚най-после да опиша и някои от пътуванията си извън България“. Убеден е, че красотата на дадено място зависи и от моментното усещане, настроение, както и от компанията, с която си. Незабравима за него ще остане Коледата, на която цялото семейство са спали на палатки под връх Исполин, до географския център на България.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54