Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Божанков - депутат от БСП:

Народното събрание е огледало на разделенията в обществото

За ситуацията в парламента и извън него, споровете за комисиите и бюджета

Явор Божанков
Снимка: Личен архив

Непринуден разговор, с чувство за хумор за недотам хумористичната парламентарна обстановка, за диалогичността в българския парламент или по скоро липсата на такава, сагата с парламентарните комисии, чието разпределение като торба слама се оказа трудно за депутатите, разказва депутатът от БСП Явор Божанков, който гостува  в Късното шоу.

„В днешната ситуация виждам само грешно развитие, с грешни решения и трябва да изберем най-малко грешното“, каза Божанков, разсъждавайки за мотивацията да бъдеш народен представител днес и как де факто се случват нещата. Но и как да се случат, когато особено днес в сградата на съединението, съществува огромно разделение…в комуникацията.

„Фактът, че трудно се понасяме един друг на ежедневно, битово ниво и като общество, на всякаква тема – ваксъри, анти-ваксъри, соросоиди, джендъри и хиляди такива етикети, в крайна сметка Народното събрание е огледало на това общество. То отразява тези различия, с логичен резултат“, посочи той. 
По думите му, това не освобождава от отговорност народните избраници, които са там не за да се водят от настроенията на народа, а те да водят и да създават настроение.
„С тази задача не се справяме за 5-и път“, допълни още той. Според депутата, отговорността на избирателя е, когато пуска една и съща бюлетина в три поредни избора или пък още повече, когато въобще не е пуснал бюлетина.

На какво се дължат различията между бившите партньори във властта - БСП и "Продължаваме промяната"?
„Не лоша работа свършихме в последния парламент. Познавам по-голямата част от парламентарната група на "Продължаваме промяната" – чудесни хора са. Факт е, че опит нямаха. Трябваше им време да навлязат и да научат. Имаха и имат позитивна роля в политическия живот на страната. Но проблемът е в кампанията – социалната политика, пенсии и данъчни облекчения – това им беше цялата кампания. А ние това министерство го управлявахме и тези политики действително ги изработихме, защитихме ги, после заедно ги гласувахме, не само с "Промяната", но и с другите партньори от правителството. Нормално е да си защитим територията, идентичността“, подчерта депутатът.
Относно това, доколко е вярно говоренето, че има съюз между БСП, ГЕРБ и ДПС той каза:
„Подобна ситуация съм наблюдавал няколко пъти и за мен вече е изморително. И в онези кратки парламенти, когато управление нямаше - ни управляващи, ни опозиция - на всяко гласуване някой обявява коалиция“, твърди Божанков.
Според него свободното боравене с думата „статукво“ е проблем за реалното й разбиране. Изобщо, всички тези разногласия са част от парламентарната криза, защото парламентът е конструиран така – да има едни управляващи и една опозиция, смята Божанков.
Бюджетът
Според Божанков, тук правилото е да има един финансов министър – „Той е лошият, който казва „Не може, не давам, дотук -  и едно мнозинство, което го защитава.“
Възможна ли е Президентска република?
Според депутата, много се говори моделът на управление да бъде сменен и това е твърде възможно. Логично е да изразиш критика и да кажеш, че си разочарован. Според него, съзнателно е насаждан страх у хората във връзка с кризата и газта, освен това и цялата предизборна кампания е била съпровождана с атаки, спрямо една или друга партия или лидер. Той се позова на доклад на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, според който служебният кабинет в България е пряк участник в предизборната кампания.

„Като казвам, че президентът излиза от конституционната рамка, не го казвам само за единичен случай…“  Като пример Божанков посочи кадровите промени направени от служебния кабинет. Той изрази своя довод, че с тези уволнения на най-ниско административно ниво, служебното правителство показва, че се готви за дълго управление на държавата, а не просто за това, което влиза във временните му функкции – да организира честни избори.

Още за:
 - Скандалът в Спортната комисия
 - Ще се върнат ли хартиените бюлетини?
 - Редно ли е да се променя Изборния кодекс преди избори?
 - Какви  са приоритетите, върху които може да се направи консенсус?
Чуйте подробности в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54