Кварталът "Кръстова вада" се развива и има хора, които искат да живеят там, но това означава, че е нужно да бъде изградена добра инфраструктура, включително и публични паркове. Устройствените планове предвиждат детски градини, училища. Според добри практики в европейски страни първо се изгражда публичната инфраструктура и след това се строят жилищни сгради.
Това коментираха в студиото на Радио София Калоян Карамитов и Емил Христов от "Екипът на София".
Реституирани терени у нас все още създават проблем, когато е нужно да бъде изградена улица, например, а имотът е частен.
За южните квартали на София има хубави подробни устройствени планове (ПУП), включително и за "Кръстова вада", с 3-4-етажни блокчета с много зеленина и население, което е два пъти по-малко от жителите в момента. Проблемът се появява от Общия устройствен план, който разрешава по-високо строителство, разясниха урбанистите. Частните собственици започват на правят частични изменения, а направеният ПУП става излишен, а предвиденият баланс на заложените параметри се нарушава
"На места в южните квартали имаме нула реализирана публична инфраструктура, не е направена дори тази, която е предвидена за два пъти по-малко население", подчертаха експертите.
Наложително е да се приоритизира отчуждаването на имоти, които са предвидени на инфраструктура, в краен случай да се мисли за близки квартали, където е възможно да се ползват детски градини и училища, например.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
Емил Христов и Калоян Карамитов ▲ Снимка: Александра Илиева
Събеседниците в коментарното предаване "Форум" тази седмица са: Владислав Панев - икономист и политик. Бивш съпредседател на Зелено движение и бивш член на председателския съвет на обединение Демократична България и Христо Радков - шеф на Българско обединение на шофьорите, бивш председател на Менса България. Те не само не избегнаха..
В централното фоайе на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" днес бе тържествено открита паметна плоча на проф. д-р Драган Бобев – един от пионерите в детската онкохематология в България. Именно в тази болница професорът дълги години завеждаше Клиниката по детска хематология и онкохематология. Инициативата е на Столичната колегия на Българския..
Музикантът Йоана Лилова подготвя мини турне из различни градове в България. Преди малко повече от две години музикантката издава нов албум, който обаче не успява да промотира по желания начин, а вече има възможност за това. “Албумът е изпълнен с доста меланхолия, но пък последния ни концерт в Казанлък, когато свършихме с изпълнението премина в едно..
Паркът за мечки Белица отвори врати за новия сезон и от днес започват обиколките за посетители. Какво трябва да знаем, ако решим да посетим парка и как премина зимния сезон за мечките и за най-младото мече Рико - чуйте от разговора на Мария Илиева с ръководителя на съоръжението Никола Попкостадинов. "Дори и да сте идвали в парка, има..
Интересен музикантски, певчески и актьорски многообразен състав се крие за заглавието “Отново в джаза“ . За да разкажат повече , гостуваха в предаването “Радиокафе“ Станислава Ризова, която е автор на идеята, режисьор и автор на спектакъла, Кристиян Кръстев - актьор в тази пиеса и саксофонист, Михаил Тодоров - тромпетист, който участва в..
Музикантът Павел Златаров, концертмайстор на Софийската филхармония и първа цигулка в квартет “Филхармоника” ни кани на концерт на квартета утре. Концертът носи името “Френска феерия” и е посветен на 150 г от рождението на Морис Равел. В програмата, могат да бъдат чути струнни квартети от Камий Сен-Санс, Дариус Мийо и Морис Равел. “Когато..
Пред Народното събрание от 18 ч. ще се проведе четвъртият национален протест в рамките на последния месец, откакто излезе наяве ужасяващият случай с Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник. Протестът, както и през предните три седмици, се организира спонтанно от граждани и организации, сред които "Невидими животни" и "Мечо и приятели"...