Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Режисьорът Димитър Коцев Шошо:

Историята на "Следеният човек" е важна за всички българи

Филмът “Следеният човек” е създаден по мемоарния роман “Спомени, предизвикани от документи” на Веселин Бранев – един от най-изтъкнатите автори в българското кино, режисьор, сценарист и писател, който напусна този свят през 2014 година. 8 години по-късно, в рамките на фестивала Cinelibri, режисьорът Димитър Коцев-Шошо представи едноименния документален филм, по спомените на Веселин Бранев. Книгата “Спомени, предизвикани от документи” той пише след като получава достъп до досието си в Държавна сигурност.

Режисьорът Димитър Коцев-Шошо е впечатлен от историята и решава да създаде филм по нея.

“Недостатъчно много хора разсъждават публично по тази тема, има едно притеснение в обществото да се говори за това…Веселин Бранев на практика е първият човек, който изчерпателно разказва за това, което е преживял, четейки досието си…Той изважда всичко, което може да извади за себеси от тези документи, без да скрива части от истината и го прави по един много талавнлив и прекрасен начин, защото е изключително добър писател…Тази книга е огромна ценност за българската литература, освен че е голям документ", каза в предаването "Радиокафе" Димитър Коцев-Шошо.

Режисьорът обясни какво е споделял с него писателя в техните лични срещи, за доводите си да напише тази книга. Относно финансирането на филма, Димитър Коцев разказа, че голяма част от него е с лични средства. Получил е и малка помощ от Столичната община, с която е успял да закупи архивни материали.

Филмът ще бъде показан на 10 ноември в Дома на киното.

Димитър Коцев-Шошо изрази надежда след време да го има и в национален ефир.

Чуйте още за историята на “Следеният човек” от разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ком-Емине като пътепис

Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..

публикувано на 10.11.24 в 12:00

Обичайте се, колкото и трудно да е това

Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..

публикувано на 10.11.24 в 11:55
Лили Големинова - водещ на галаконцерта

Радиото не е професия, то излиза от теб

Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..

публикувано на 10.11.24 в 10:57
д-р Йорданка Господинова

Да се хидратираме добре и през зимата

С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..

публикувано на 10.11.24 в 10:00

Софийски разкази - ул. Граф Игнатиев. Архикултурни разкази

С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..

публикувано на 09.11.24 в 15:00
С Десислава Димитрова (вдясно) и Ширин Ходжева

Графити с прежда

"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..

публикувано на 09.11.24 в 11:43

Да окуражим хората да творят на правилните места

На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..

публикувано на 09.11.24 в 10:54