Относно броя на неизправните асансьори в страната Фролошка коментира, че такава информация не е стигала нито до фондацията, нито до широката общественост и съществува необходимост от това, да бъде установен действителният брой на асансьорните съоръжения, както и тяхното реално състояние.
Според Българската асансьорна асоциация в България има около 130 хиляди асансьора, като 90 хиляди от тях са монтирани преди 1999 година, а само през 2022 г. от движение са спрени 90. Реални ли са тези числа и чия е предимно отговорността за поддържането на лифтовете - етажната собственост, всеки един ползвател или контролните органи?
"Аз съм сигурна, че тези данни би трябвало да са достатъчно динамични поради факта, че има съоръжения, които отпадат от употреба, а освен това наблюдаваме и бум в строителството, така че едва ли тези данни биха могли да бъдат надеждни. Това може да бъде установено в рамките на едно детайлно изследване, което да бъде извършено на територията на страната и което да потвърди или отрече тази информация", коментира Фролошка.
Тя допълни, че отговорността за поддръжката би трябвало да бъде в етажната собственост, тъй като по силата на всички действащи законови разпоредби в нашата страна асансьорът е обща част от етажната собственост. Отговорността на фирмите за поддръжка е тази поддръжка да бъде осъществена качествено и е недопустимо асансьорните съоръжения да бъдат ремонтирани от неупълномощени лица. Фролошка коментира, че съществува закон, при който етажната собственост не може да бъде глобена по никакъв начин за това, че асансьорът е ремонтиран от неоторизирано лице.
За това как се подготвят специалисти по асансьорна техника Фролошка посочи, че е бил направен опит да бъде създадена такава паралелка, но привличането на млади специалисти е било неуспешно. Според нея за да има интерес към професията би трябвало браншът да инициира този интерес чрез обучения, привличане на световни лидери и т.н., а от Фондация ''Асансьорна безопасност'' организират обучения за деца.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..