Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е отговорен за поддръжката на асансьорите?

Снимка: БНР, архив

Предвидени ли са в наредба, или пък в закон глоби за собствениците на асансьорите, които не са изпълнили изискванията за безопасност и поддръжка? Изобщо как е уреден въпросът с безопасността на асансьорите в България? Подробности по темата пред Радио София разказа Емануела Фролошка от Фондация ''Асансьорна безопасност''.

Относно броя на неизправните асансьори в страната Фролошка коментира, че такава информация не е стигала нито до фондацията, нито до широката общественост и съществува необходимост от това, да бъде установен действителният брой на асансьорните съоръжения, както и тяхното реално състояние.

Според Българската асансьорна асоциация в България има около 130 хиляди асансьора, като 90 хиляди от тях са монтирани преди 1999 година, а само през 2022 г. от движение са спрени 90. Реални ли са тези числа и чия е предимно отговорността за поддържането на лифтовете - етажната собственост, всеки един ползвател или контролните органи?

"Аз съм сигурна, че тези данни би трябвало да са достатъчно динамични поради факта, че има съоръжения, които отпадат от употреба, а освен това наблюдаваме и бум в строителството, така че едва ли тези данни биха могли да бъдат надеждни. Това може да бъде установено в рамките на едно детайлно изследване, което да бъде извършено на територията на страната и което да потвърди или отрече тази информация", коментира Фролошка.

Тя допълни, че отговорността за поддръжката би трябвало да бъде в етажната собственост, тъй като по силата на всички действащи законови разпоредби в нашата страна асансьорът е обща част от етажната собственост. Отговорността на фирмите за поддръжка е тази поддръжка да бъде осъществена качествено и е недопустимо асансьорните съоръжения да бъдат ремонтирани от неупълномощени лица. Фролошка коментира, че съществува закон, при който етажната собственост не може да бъде глобена по никакъв начин за това, че асансьорът е ремонтиран от неоторизирано лице.

За това как се подготвят специалисти по асансьорна техника Фролошка посочи, че е бил направен опит да бъде създадена такава паралелка, но привличането на млади специалисти е било неуспешно. Според нея за да има интерес към професията би трябвало браншът да инициира този интерес чрез обучения, привличане на световни лидери и т.н., а от Фондация ''Асансьорна безопасност'' организират обучения за деца.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16

Музиканти от няколко континента в Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров"

Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“ ще посрещне едни от най-добрите млади пианисти от цял свят. За първи висшето училище ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров", който ще се проведе от 1 до 9 март 2025 г. Идеята за международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на..

публикувано на 17.02.25 в 13:59