Д-р Йорданка Господинова е лекар, нутриционист и треньор по здравословно хранене. Става много популярна с програмата за умно отслабване Smart Diet, създадена преди три години. Освен изтъкнат лекар с дългогодишна практика, опитен мениджър в областта на здравеопазването, магистър по социална психология и носител на множество награди за литература, тя е дама с много превъплъщения, но най-новото е може би най-интересно от всички. Изправена пред собственото си притеснително медицинско изследване, тя взема съдбовно решение, което променя завинаги тялото и живота ѝ. Вместо да се изплаши от високия си холестерол, високото кръвно налягане и застрашително нарастващото тегло, тя поема нещата в свои ръце и разработва уникален хранителен режим, чрез който не просто сваля изумителните 29 килограма, но и връща всичките си медицински показатели обратно в нормата. Днес режимът Smart Diet е успешен и набиращ все по-голяма популярност, а д-р Господинова е сред първите хранителни коучове в България:
"Обядът ми днес е салата - умерено подправена и пилешко филе. Винаги алкохолът трябва да се приема с вода, при концентрата - 1:3. Приемът на вода да е не по-малко от 2-2,5 л/ден. Обичам да цитирам Петър Дънов - "защо не плиснеш 2-3 чаши вода на обмяната си". Няма риск да предозираме водата.
Да се храним осъзнато - трудно е в началото. Забравяме за себе си, за собственото си тяло. Имаме грешния подход - "то си е мое". То ни е партньор, то ни запазва живи. Ако сме некоректни с него, не трябва да очакваме коректното му отношение към нас. Тялото се презапасява - стреми се да ни запази живи, прави го с мазнина.
През есенно-зимния сезон съществува риск от дехидратация. Търсят се "комфортни" храни, но те са вредни, задейства се цикъл на неконтролируемо емоционално хранене. Съветът ми е да се възползваме от палитрата вкусове. Хрянът надминава лимона, кивито е витаминозна бомба. Гроздето осигурява антиоксиданти. Можем да измислим безброй комбинации. Не бива да забравяме приема на белтъчини.
Една добра салата е зеле, моркови, червено цвекло. Трябва да подхождаме внимателно към консервираните храни с много захар, сол и консерванти. Домашните крият риск от ботулинов токсин. До 3 годишна възраст съветвам да се избягват домашните консерви.
Грамаж на храна е относително казано. Важно е съотношението на макронутриентите. Въглехидрати 55%, протеини 15%, мазнини 30%. Здравословното гладуване не помага, то ще е с риск за здравето. Затлъстяването не е козметичен проблем, свръхтеглото води до диабет тип 2.
Дълго живеех със заблудата, че съм още високото и стройно момиче на 19 години. Отне ми доста време да видя очевидното, че развивам метаболитен синдром. Минах през период на лека обида, натоварваме се с чувство на вина. Диетите не трябва да са наказание. Първата ми цел бе поддържане на лек хипокалориен режим. Осъзнах, че съзнанието ми е най-голям враг. Не исках бързо отслабване.
Намаляването на слънчевата светлина води до намаляване на серотонина. Затова е хубаво да използваме ябълки, тиква, зеле, праз - нека пресните плодове да имат превес. Дюлята освен емоциална окраска, е перфектен плод, има по-малко от 100 калории на 100 гр. Райската ябълка съдържа малки количества манган, много е полезен за метаболизма. Гроздето е добър вариант за закуска с малко сирене. Рискът на киселото зеле е изключителното съдържание на сол.
Няма глупави въпроси, като търсиш промяна в своето здраве. Има начини да се работи и да се релаксира. Любовта е навсякъде, стига да можем да я открием и да я даваме, преди да я получаваме. Нека промяната към здравословния начин на живот бъде част от пътя към щастието."
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..