Все още има разминаване между хората, които са без работа, и търсенето на кадри от страна на бизнеса.
Сред причините са липса на подготвени специалисти. Образователната система подготвя много кадри, от които нямаме толкова нужда.
В същото време специалистите следят и друг показател – хора, които нито учат, нито работят, нито търсят активно заетост. Страшното е, че по последни данни такива са малко под 1 милион души.
Това изтъкна пред Радио София Георги Първанов от Българската асоциация за управление на хора:
"Икономиката се нуждае от инженери, техници, ИТ-специалисти. Затова бизнесът търси начини за бърза преквалификация, завръщане на българите от чужбина, дори привличане на служители от други страни."
По думите на Първанов, в момента има около 240 000 - 250 000 свободни места и няма кой да ги заеме. И уточни, че има специалности, за които курсове от 3 до 9 месеца могат да създадат специалисти, но има и такива професии, за които това е невъзможно.
"Харесва ли ни или не, но се налага да сме гъвкави и да внасяме работна ръка – нещо, което от години правят страни от Западна Европа и Америка. Трябва да се мисли за подобряването на българската икономика и демографската ситуация", допълни експертът.
Той подчерта, че няма нищо лошо в средата на трудовия ни път да усвоим и дори да се отдадем на нова професия.
При този горещ пазар на труда трайно незаетите явно страдат от някакъв личностен проблем. Дори по-възрастните бизнесът преоткрива като добър шанс за запълване на вакантните позиции.
Пазарът толерира хората, които искат и учат постоянно и бързо се адаптират.
Ако хората не са активни, няма да имат успех. Сайтовете и трудовите борси са пълни със свободни места. Работодателите са свалили до минимум изискванията, дори за предишен опит.
Първанов коментира и евродирективата, според която след 2 години минималното трудово възнаграждение трябва да е обвързано и зависещо от брутната средна заплата.
Чуйте целия разговор на Антония Каменичка.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..