"Приложими ли са у нас добрите чужди практики за защита на животните?"
Такава дискусия беше проведена преди броени дни между представители на сдружение "На Ти с Природата" и други граждански организации, столичния район "Средец", МВР, МОСВ, ЦОРХВ, БАБХ, Столичния инспекторат, СОС и юристи.
Самия факт, че е формулирана така темата, говори, че прилагане на такива добри практики или не се прави, или е незабележимо и недостатъчно.
Какво пречи на държавните институции да работят за защита на животните?
В крайна сметка – има или няма в България зоополиция?
Къде да се обаждат гражданите, когато намерят пострадало животно, нуждаещо се от спешна помощ? Какво да направим, ако съседът системно си пребива кучето или го пуска само да се разхожда?
Все още за мнозина търсят отговори на подобни въпроси. По тях са работили от "На Ти с Природата" в проекта си "За животните и хората – разговор с продължение". Направили са и проучване за пречките – вкл. и законодателните, пред добрата работа в тази област.
За него пред Радио София разказа Габриела Пападопова от сдружението.
Тя допълни, че в България на хартия има 433-ма зоополицаи, но тяхната работа остава незабележима.
Жестокостта и убийството на животно е престъпление от Наказателния кодекс, и то не само когато става дума за домашни животни. Насилие е и когато гледаме кучето си на верига в двора, подчерта Пападопова. И апелира хората да знаят правата си и да сигнализират органите, ако станат свидетели на подобни случаи.
Според нея налагането на забрана на фермите за кожи у нас зависи изцяло от политиците. В много страни те вече са забранени. Ако в България не решим този въпрос, решението ще дойде отвън, от ЕС.
Тя допълни, че е нужно ясно и категорично регламентиране на процедурите за взаимодействие между институциите, които са ангажирани в борбата с насилието над животни.
Чуйте целия разговор на Антония Каменичка.Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..
Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..
От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..
Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..
След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..
Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..
Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..