Подробности в ефира на Радио София разказаха Надя Гогова - организатор на дискусията, Елена Матеева - изп. дир. на Българското дружество за връзки с обществеността и Елена Йончева, евродепутат от Брюксел. По думите на Гогова Европейският съюз е най-големият демократичен единен пазар в света и ролята на медийните дружества е жизненоважна, а в последните години ставаме свидетели, че върху медиите се упражняват различни форми на натиск.
"Това, което днес се предлага за първи път от Европейската комисия е да има общи гаранции за защита на свободата и плурализма на медиите в ЕС", поясни Гогова.
Тя отбеляза, че някои от акцентите на дискусията са:
· Защита на редакционната независимост
· Забрана за използване на шпионски софтуер срещу медиите
· Независими обществени медии
· Тестове за медиен плурализъм
· Прозрачна държавна реклама
· Защита на медийното съдържание онлайн
· Ново право на потребителите да персонализират медийното си предлагане.
Елена Матеева сподели, че европейските медии от много време очакват този законодателен акт, тъй като той ще им даде спокойствието и свободата да правят истинска и качествена журналистика.
"Какво означава това? Да предоставят достоверна информация, да вършат редакционна работа без да изпитват върху себе си влиянието на политици, политически партии и корпоративни интереси във връзка със собствеността на медиите. Тоест, да правят чиста журналистика", отбеляза тя.
По думите й без чиста информационна среда нито едно общество не може да функционира адекватно. Освен това работата по регламента още не е привършена, което означава, че мнението на България също ще бъде чуто и ще бъде отразено във въпросния регламент.
"Една от целите е да бъде запазена независимостта на медиите, но цяла една държава и всичките регулаторни медийни органи ще бъдат представлявани от един единствен човек", каза Матеева.
По темата се включи и евродепутатът Елена Йончева, която участва пряко в разработването на регламента. Тя каза, че преди две години е била направена специална резолюция по темата за медийната свобода.
"Изрично настояхме ЕК да предприеме действия за въвеждане на европейски стандарти, конкретно за медийната свобода. Основното предложение, което дадох в резолюцията още от 2020 г. беше за създаване на цялостен механизъм за регулиране на медийната свобода именно на европейско ниво", каза тя.
Йончева допълни, че идеята е цялото финансиране да не минава през съответните политически партии или управлението, което е в момента за да не може по този начин да въздейства върху медиите по какъв начин и през каква призма те да интерпретират съответните теми.
"Един от важните елементи е новата роля на ЕК да извършва годишен мониторинг върху медийния пазар на всяка една държава членка. Тоест, ние всяка година ще имаме обективна информация какво се случва с медийния пазар в България и доколко различни медии и различни платформи отговарят на стандартите за журналистика", посочи Йончева.
Относно фалшивите новини Йончева поясни, че макар да няма правна дефиниция какво точно представляват те, единственият път за борба с фалшивите новини не е забрана на медии, сайтове и акаунти.
"Това е мое лично мнение. Този подход не е продуктивен, опасен е и той е признак на зараждане на авторитаризъм. Не може да спрете информация, която циркулира със забрани, защото това създава още по-голямо търсене по темата и защото така подценявате аудиторията, като й казвате, че не е способна на критично мислене", отбеляза тя и допълни:
"Като че ли думата "цензура" е ребрандирана вече и тя се нарича "борба с фалшивите новини". Да, има фалшиви новини, има цели центрове, които ги бълват, но не може критичното мислене и различното мнение да се окачествява като фалшива новина всеки път".
Предстои ЕП и държавите членки да обсъдят предложението на комисията за този регламент в рамките на една обикновена законодателна процедура и след като бъде приет окончателният текст, той ще бъде пряко приложим в целия ЕС.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..
В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..
Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..
След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..
Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..
Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..