Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зам.-кметът на район "Подуяне" Петър Митев в колата на Радио София

Снимка: Радио София

В рубриката "Нашата кола във вашия квартал" тази седмица зам.-кметът на район "Подуяне" - Петър Митев обиколи кварталите "Левски", "Хаджи Димитър" и "Сухата река" воден от Божидар Янев.

Разговорът в "студиото на четири колела" засяга първо един от основните проблеми на района - паркирането

"За последните години са премахнати около 800 гаража, като имайте предвид, че на мястото на два премахнати гаража могат да паркират три или четири автомобила", казва по въпроса Петър Митов и добавя, че политиката на районната администрация е всички общински имоти да се превърщат или в зони за паркиране или в зони за озеленяване. Работи се и по "калните точки", които се ремонтират с паркинг елементи, под които пониква трева и това прави паркомястото "много по-облагородено".

В район "Подуяне" има доста детски градини и училища, прави впечатление на водещия Божидар Янев, но от проведената през седмицата анкета сред жителите става ясно, че местата отново не достигат. По техните думи в 24 СОУ "Пейо Яворов" има "деца-фантоми", които заемат бройките в класовете.

"Специално 24-о училище има много свободни места, така че специално там не би трябвало да има такъв проблем. Има завишен интерес към някои училища, но там със сигурност няма деца-фантоми", отвръща на въпроса зададен от слушателите зам.-кметът на район "Подуяне". И в тази тема той заявява, че на територията на района има 11 дестки градини, повечето в по две сгради, и 2 ясли. И въпреки това има около 300 чакащи за място деца. До края на месеца г-н Митев обещава да открият нов филиал на детска градина, който се помещава в бивш магазин, а до края на годината - разширение на детска градина, което ще приюти още четири групи.


Преминавайки по ул. "Резбарска" зам.-кметът заявява, че там не се предвижда скоро да се ремонтира. Причината е временната организация на движението, която е въведена заради изграждането на тунела на метрото под бул. "Владимир Вазов".

"В момента ремонтираме около 3000 кв.м. тротоарни настилки и са възложени още около 3000 за ремонт на пътно платно", казва Петър Митев и допълва, че за реконструкцията на пътното платно на ул. "Летоструй" в момента тече процедура по избор на изпълнител

Основен проблем в "Подуяне" е мръсният въздух. Особено по време на отоплителния сезон.

"Програмата, която се извършва от Столична община, е с цел намаляване на фините прахови частици и най-големия замърсител на въздуха - отоплението на твърдо гориво. Програмата е за подмяна на отоплителните уреди: от отоплителни уреди на твърдо гориво се минава на такива, които са по-екологични. Т.е. - заменяме печки и котли на дърва и въглища с котли на пелети и на газ, и климатици.", споделя Петър Митев.

Три са реките, които преминават през района - Перловска, Владайска и Слатинска

"Реките, в частта си в градска среда, са изцяло коригирани, което е един вид обезопасяване. В промишлената зона по-натам не са направени корекции", казва зам.-кметът Митев и добавя, че идеята за линеен парк е доста сложна за изпълнение и реализация.

Целият разговор на Божидар Янев със зам.-кмета на район "Подуяне" - Петър Митев чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50