Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството навлиза по-широко в иновативните училища

Снимка: Пламен Христов

Над 500 са училищата у нас, в които се правят иновации, свързани с преподаването, с организацията на работа, включително и със създаването на нови учебни предмети. Около 150 от тях правят иновации, свързани с изкуство. Образователните иновации дават възможност на учениците да бъдат свободни и да развиват любопитството и въображението си.

Иновативните училища у нас имат за цел да подкрепят децата в преодоляване на предизвикателствата в учебния процес, а и в живота, именно чрез изкуството. Арт подходите в училищата правят обучението по-достъпно и по-трайно, но и създават позитивна среда. Един от подходите е децата да бъдат насърчени да обяснят науката, чрез изкуството.

Така те сами, през своя поглед и със своите знания и умения рисуват, моделират, фотографират, правят видеа, комикси, 3-D модели на научното знание, така, както те го осъзнават. Примери за такива училища ни дава Наталия Михалевска - директор на дирекция "Образование на българите зад граница и училищна мрежа" към МОН.  

"В основно училище "П.К. Яворов" в Бургас има цял цикъл за учене чрез изкуство "Вчера, днес и завинаги България", който е свързан с родолюбието, с българската етнография, с народното творчество и обхваща всички паралелки на четвъртите класове на това училище", сподели Михалевска.

Има и нови учебни предмети, свързани с изкуството. В средното училище "Христо Смирненски" в Хисаря е създадена нова учебна програма и нов предмет, наречен "Нетрадиционни изкуства". Тази програма се свързва с художествено-творческите способности на децата и развитието им, с предприемачеството, но и с екологичната култура.

"Има нови учебни предмети, като например хореография в много от училищата. Други по-нестандартни, но с изключително въображение създадени модули в Луковит например, са за учениците, които развиват знания и умения чрез кинообразование", коментира Михалевска.

МОН стимулира училищата да обменят своя опит в областта на иновативните програми, по които работят. Един от най-сладките примери за такова обучение е арт сладкарството в професионалната гимназия по туризъм "Алеко Константинов".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Ана Попова и Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.01.25: "Футболът не е спорт, а е като фитнес, който носи добри пари"

Тази вечер разсъжденията на седмичните коментатори във "Форум" се разпростряха върху следните сектори и теми: Българската армия . Възнагражденията се вдигат с 30%. Най-ниската заплата в сектора става 2300 лева, а най-високата - до 6700. Каква беше казармата едно време и на какво учеше? Ще привлекат ли кадри новите заплати и това, че..

публикувано на 23.01.25 в 19:15
Пожарът с десетки жертви в ски курорта Карталкая, Турция, бе повод за засилване на планираните проверки

Пожарните инспектори планират още 200-300 проверки до края на зимния туристически сезон

Започнаха засилени проверки за спазване правилата на пожарна безопасност на хотели, къщи за гости и други туристически обекти на територията на цялата страна. С това са ангажирани екипи служители от Министерството на туризма от Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) в МВР. Целта е, ако се налага, да се..

публикувано на 23.01.25 в 18:35

Стабилност, приемственост и оптимизъм очакват австрийските инвеститори у нас

Стабилност и устойчивост са ключовите думи в прогнозата на австрийските компании за 2025, въпреки глобалната икономическа несигурност. Австрия продължава да бъде вторият по големина инвеститор в България .  Очакванията на австрийския бизнес за предстоящите 12 месеца могат да се обобщят така: Много стабилност и приемственост,..

публикувано на 23.01.25 в 18:10

Собствениците у нас застраховат по-малко от 10 на сто от имотите си

Въпреки че собствеността при недвижимите имоти (жилища) у нас е 85%, застраховките са едва около 8 процента. (При САЩ се застраховат 88% от имотите.) Има положителни индикатори за повишаване на информираността сред населението. Делът расте, но базата е малка, подчерта пред БНР-Радио София Веселин Ангелов , член на УС на Българската асоциация..

публикувано на 23.01.25 в 16:19

В БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024" с картини на ученици

Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..

публикувано на 23.01.25 в 16:02

Концерт "Деца свирят на деца" ще се състои в СГХГ

“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..

публикувано на 23.01.25 в 15:47

Жители на с. Богданлия не дават пасища за сметка на разширяване на селището

Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..

публикувано на 23.01.25 в 15:11