Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неолитно селища, гара и читалище

неолитно селище Слатина
Снимка: архив

Александър Ангелов, Секретар на читалище "Възраждане" в район Подуяне говорим за историята на района:

"Самата сграда е строена между 1967-8, пусната е в експлоатация в 1969. Развиваме широка палитра от дейности - школите по изкуства: музикална, танцова, изобразително изкуство, театър. Читалището е творение на хората от квартала. Местната общност го създава за своите нужди. Бях ученик, когато се строеше сградата, тя бе построена с дарения, кой с каквото можеше, помагаше.

В края на 70-те се е работело и по втора сграда, в 1983 е започнат строеж, но е замразен по икономически причини в 1985. Това съвпада с откриването на неолитно селище на мястото ѝ. В момента откритията от разкопките се съхраняват във фондовете на Музея за история на София. Не губим надежда, че ще я достроим.

Може да се видят останките от римска вила в ж.к."Стефан Караджа", открита е много отдавна и граничи с жилищен блок. На ул.Подуенска е неолитното селище. 

Имаме в архивите си документи за с.Подуяне. Големи са изследванията на името - под е широко, равно място. Присъединено е към София в 1887. Местните са снабдявали големия град с храни. Паркът, сега известен като "Заимов", е от 1932. Църквата и читалището са в друг малък парк, също част от плана "Мусман". Гара "Подуяне" е красива сграда от 1916, преди е имало само спирка на гърба на болница "Царица Йоана" (днешен ИСУЛ). Тя е била използване от царското семейство, в близост е до царските конюшни на "Дондуков".


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00
Поглед към София от местността Кръста - акварел на Йосиф Обербауер

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1 и 2

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:

публикувано на 15.02.25 в 15:00
Христо Фотев

Адресите на любовта – Христо Фотев

„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..

публикувано на 15.02.25 в 14:00

Активните четящи хора са само 10% от българите

"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..

публикувано на 15.02.25 в 10:30
мария Тарашманова

Исках да имам списък с всички традиции, които се провеждат в България

Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" -  всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...

публикувано на 15.02.25 в 10:23