Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимира Благоева - директор на ОУ "Васил Левски", с. Караджово:

Толерантността, постоянството и традициите сплотяват различните общности

Красимира Благоева - директор на ОУ "Васил Левски" в с. Караджово бе гост в "Радиокафе"
Снимка: Радио София

Красимира Благоева е специализирала в Ню Йорк, понастоящем е директор на на ОУ "Васил Левски", с. Караджово Община Садово. Интересен факт е, че само 2% от децата обучаващи се в училището са българчета, останалите са от ромски произход и етнически турци. Тя бе гост в предаването "Радиокафе", за да разкаже за мотивацията на децата от различните етнически групи да учат и да завършат с добър успех своето образование. Благоева представи различните етнически групи поотделно:

"В Караджово има ученици от групата на "Миллет", които говорят основно турски. При тях образованието е на последно място за съжаление, както и постигането на приоритети. Групата на "Сивите гълъби" - това са роми, които живеят в съседното село Кочево, те почти не знаят ромски освен техните баби и дядовци. Потомци са на строители. Оттам имаме успешни примери”, обясни тя.
Благоева посочи пример с ученик, който впоследствие също става успешен учител, пример е за много млади хора и е доказателство, че именно образованието го прави успешна личност, и допълни, че от този етнос са излезли още и висшисти, което е особено трудно постижимо за региона на Южна България.
"Сигурно защото в Южна България залагат повече на селското стопанство и на работната ръка, като важен елемент за семейството", отбеляза тя, правейки съпоставка със Северна България, където броят на ромите-висшисти е доста по-голям.

"Групата на "Аирлиите" са тези, които говорят основно ромски и при тях е много трудно постигането на резултати". При тях също има положителен пример – младеж, който в момента е 2-ри курс студент в Пловдивския университет, каза още Благоева.
"Групата на "Калайджиите" са тези, които продават своите момичета и те биват спирани от училище след 12 годишна възраст, от страх да не бъдат откраднати. В тази група успяхме да променим отношението към образованието, чрез едно момиче, която освен, че завърши училишето в Караджово, бе последвана от своите 2 сестри. Успяхме да се преборим със семейството й - тя завърши Търговската гимназия в Пловдив, стана лауреат на гимназията и учи софтуерно инженерство в Пловдивския университет", сподели с гордост директорката.

Тя обясни още, че различията между отделните общности се сплотяват именно от толерантността, която при тях е вродена, поради факта, че растат в една и съща среда. На постоянството и традициите залагат още преподавателите в ОУ "Васил Левски" в Караджово. Създаден е дори клуб по актьорско майсторство, в който учениците развиват театралните и творческите си умения.
Чуйте още интересни детайли в разговора на Ива Дойчинова.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лентата преряза директорът проф. Иван Костов

Майчин дом вече има и специален сектор за кенгуру-грижа за недоносени бебета

Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..

публикувано на 09.07.25 в 16:35

Социални партньори ще увеличават заетостта с обучения за 8,63 млн. лева

С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..

публикувано на 09.07.25 в 15:45
Доц. Мария Юнакова

Специалисти и организации още очакват предложения за асистирана репродукция да залегнат в нормативната уредба

През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...

публикувано на 09.07.25 в 14:55

Банкя посреща Горешляците с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието

Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..

публикувано на 09.07.25 в 14:45

Фотографията преди 15 години е била по-елитарно изкуство

Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна  програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са  Георги Панамски,  Иван Стоименов, Виктор..

публикувано на 09.07.25 в 14:13

С редица събития честваме годишнината от рождението на Иван Вазов

От Националния литературен музей са подготвили различни инициативи, свързани с отбелязването на 175-тия юбилей от рождението на Иван Вазов. Народният театър отбелязва 175 години от рождението на Иван Вазов В деня, когато Патриархът на българската литература е роден, ще се проведе награждаването в Националния детско-юношески конкурс за..

публикувано на 09.07.25 в 12:09
Георги Тодоров

Районният кмет на "Люлин" също има резерви към готвената наредба за общинските жилища

Ден преди Столичният общински съвет да обсъди и гласува промени в Наредбата за общинските жилища (първа точка в дневния ред на заседанието на 10 юли ) , кметът на район "Люлин" Георги Тодоров изрази становището си, изпратено до всички общински съветници. В него той изтъква: "Люлин“ е районът с най-голям брой общински жилища в..

публикувано на 09.07.25 в 11:48