Тази вечер, на 14 ноември 2022 г. от 20.00 часа в клуб "Строежа" ще се състои концерт срещу насилието над жени озаглавен "Нито една повече". Той е организиран от "Феминистки мобилизациии" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени - 25 ноември е част от голяма кампания с различни културни инициативи. Подробности по темата в ефира на Радио София разказаха Десислава Димитрова, "Феминистки мобилизации" и Илияна Георгиева от Dead Man's Hat.
По думите на Димитрова целта на концерта и останалите културни събития е да се повиши чувствителността на обществото по темата с домашното и полово базираното насилие. На 25 ноември пред Съдебната палата от 18:30 ч. ще се състои протест срещу насилието над жени. Час от събитията ще бъдат курсове по самозащита, кинопрожекция с дискусия, както и онлайн кампания за масово входиране на протестни писма към държавните институции съдържащи исканията на протестиращите.
"Нито една повече" е и мотото на изложбата на открито пред градинката "Кристал", която беше открита днес, 14 ноември 2022 г. от 15:00 ч.
"Ние знаем за изложбата, не сме участвали в организацията, но много се радваме, че след като миналата година, когато за първи път използвахме този слоган, тогава протестът беше огромен. За първи път в България стана такъв голям протест по този повод. Освен това успяхме да ангажираме и да мобилизираме хора и в други градове, което също не се беше случвало до този момент и всички излязохме с това послание "Нито една повече", нито една повече жертва на насилие, и вече виждаме, че хората все повече го използват", сподели Димитрова.
Според думите на Георгиева малко са жените, които не са преживели насилие и лошото е, че това вече се възприема като нещо нормално:
"Не става въпрос само за насилието над жени, ние бихме застанали зад всяка една дейност свързана срещу насилието. Лошото е обаче, че статистиката спрямо жените е наистина ужасяваща и това нещо трябва да спре. Да се говори за него и да има все повече места, към които жертвите на насилие да могат да се обръщат, защото те реално са беззащитни в този момент".
По данни на статистиката хората от по-бедните и крайни райони не разпознават проблема като такъв, защото са израснали в такава среда. Неприемането на проблема води и до големи последствия в развитието на децата на тези хора, както и като цяло на обществото. Георгиева отправи призив към жертвите на насилие да алармират полицията или да потърсят помощ в някой от кризисните центрове.
Десислава Димитрова сподели, че концертът има благотворителен характер, като е безплатен, на входа всеки ще може да остави по своя преценка дарение за Фондация "Пулс". Те поддържат един от кризисните центрове за деца и жени жертви на насилие, който се намира в Перник.
"Избрахме тази фондация, защото тази година те имаха доста сериозни финансови затруднения и бяха пред затваряне. Те си направиха кампания, закрепиха се нещата, но аз смятам, че това трябва да е нещо целогодишно и не може винаги да стигаме дотам, че един кризисен център от малкото реално функциониращи в страната да е пред затваряне", отбеляза тя.
В края на концерта групата Dead Man's Hat ще представи няколко свои авторски песни, които ще бъдат от двата албума на бандата. Освен това на сцена ще излязат групите Рeople of Maha и Callie.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..