Абдел Азис Ерашиди е марокански писател. Той е преподавател по арабска литература и е автор на романи и сборници с новели и есета, лауреат е на няколко литературни награди.
Писателят гостува у нас по покана на Асоциацията на учителите по френски език със съдействието на мароканското посолство в България. С него ни среща Елмира Джома, а преводът в ефир е на Вяра Любенова, преподавател в IX Френска eзикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин".
Абдел Азис Ерашиди сподели, че това е първото му посещение в България, има подготвена пълна програма за среща с преподаватели, ученици и студенти:
"Още от първия миг много ми харесва и виждам колко е хубаво в София", каза писателят и подчерта, че е готов и за по-нататъшно културно взаимодействие и диалог.
И допълни:
"Климатът тук също много ми харесва. Оставих Мароко вчера, при 33 градуса, за мен това е една радикална промяна, която ме вдъхновява да пиша и да работя."
Писателят разказа още за срещата си с директора, преподавателския екип и някои ученици на Френската гимназия: "Те са прекрасни, очарователни, с високото ниво на езика и със своето любопитство и с това, че са отворени да опознаят мароканската култура".
"Болката на пясъците" е първата книга на Абдел Азис Ерашиди, която излиза на български език.
"Това е една колекция от 10 новели и за първи път виждам моето творчество изписано на български език", каза той и не скри своето въодушевление, че има сходство дори в цветовете на националните носии на двете страни. Една от темите, върху които писателят акцентира, е пустинята Сахара като усещане за един различен свят.
"Забелязвам, че учениците задават въпроси за три неща - детството, здравето и жената, които са разгледани в новелата "Ужилването". Надявам се, българската публика чрез тази новела да се докосне до ценности, които ще бъдат като добавена стойност към цялото ѝ отношение към литературата", заяви Абдел Азис Ерашиди.
Още за творческия път на писателя и как изглежда щастието през неговите очи, чуйте от разговора на Елмира Джома в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...