Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

17 ноември е Световният ден на недоносените деца

Снимка: Fb/Фондация Нашите недоносени деца

17 ноември е Световният ден на недоносените деца. Ежегодно Фондация "Нашите недоносени деца" отпечатва календари, които са с благотворителна цел. По статистика в България всяка година се раждат над 6 хиляди недоносени бебета, като цифрите не са по-различни от тези в световен мащаб. Факторите за това могат да са много, а една от основните причини за преждевременното раждане е усложнение на бременността - прееклампсия.

Подробности пред Радио София сподели Моника Златанова от Фондация "Нашите недоносени деца". По думите й това е тежко преживяване и е труден момент, през който преминават родителите и цялото семейство. Предизвикателствата пред недоносените бебета могат да са много, като най-често са свързани с неврологични проблеми (50% от новородените), а други 30% имат затруднения в по-късна възраст свързани с обучението.

Златанова посочи, че при всяко дете всичко е строго индивидуално, но изключително важно е първичната грижа, която бебетата получават в неонатологичните отделения да е адекватна.

"Ние имаме едни много добри специалисти, медицински екипи и неонатолози, които полагат изключително добри медицински грижи за недоносените бебета. Това, което може би трябва да бъде променено в България е достъпът на родителите до неонатологичните отделения и до техните бебета. В момента заради ситуацията с ковид и затварянето на отделенията, все още голяма част от отделенията родителите не са допускани до своите бебета", отбеляза Златанова.

Тя поясни, че детето усеща своята майка и когато то е с нея се чувства много по-спокойно и жизнените му показатели са по-добри. Болничният престой на всяко едно новородено е индивидуален, но средно е около един-два месеца.

"Днес можем да се похвалим и да бъдем оптимистично настроени, защото ако в началото ние търсехме болниците с молба да изградим семейни стаи и кътове за "кенгуру грижи" в неонатологичните отделения, сега вече самите те имат това желание и започнаха да търсят нас за да им съдействаме да се случи изграждането на такава стая. Вече имаме 10 стаи в 8 града в страната, като предстои да открием последната стая, която направихме в отделението в Шумен", сподели Златанова.

Тя добави, че в отделенията на страната вече има доста добра медицинска апаратура, но като проблем остава липсата на квалифицирани кадри.

В събота, 19 ноември 2022 г. Фондация "Нашите недоносени деца" организира конференция, която е насочена към педиатри и общопрактикуващи лекари с апел да бъде изградена национална програма за проследяване на недоносените деца.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50