В България до края на годината трябва да бъде приета дефиниция за "енергийна бедност", но такава все-още липсва. Тя ще даде подробности за това защо е важно да знаем колко са енергийно бедните у нас.
"Важно е да знаем колко са енергийно бедните у нас за да можем да разработим механизъм за тяхната защита. Механизъм, който включва определянето им, какви са те, по кои критерии се определят и съответно подпомагането им с дългосрочни мерки за енергийна ефективност или при либерализация на пазар и скок на цените на енергийните ресурси за по-ниски сметки", посочи д-р Пенева.
Изискването за определяне по европейски директиви на дефиниция е по три компонента - доходи на домакинството, разходи за енергия и жилищни характеристики. През 2023 г. програмите за обновяване на сгради ще изискват съфинансиране от гражданите в размер на 20%, но енергийно бедните трябва да са освободени от това задължение, което ще бъде и първото приложение на дефиницията.
По думите на д-р Пенева дефиницията на Центъра за енергийна ефективност е същата, каквато е на БАН.
"Ние сме работили по различни методи и сме достигнали до един и същи резултат, че най-подходящата за България дефиниция е домакинство, което е с разполагаем доход след разход на енергия под официална линия на бедност", отбеляза тя.
Д-р Пенева добави, че предстои обществено обсъждане и вероятно изменения, но за момента са отхвърлени вариантите за актуална фактура на енергия поради факта, че много хора ползват дърва за огрев.
"В България разходите за енергия от общите разходи на домакинствата е най-висок в целия ЕС, дори и по-висок от този на Румъния, които пък имат по-голям разход за храна от нас", посочи д-р Пенева.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology . Автори на изследването са Румен Стаматов, Соня Узунова, Йоана Кичева, Мария Карабоева и Тавиан Благоев, под ръководството на доц. Стойно Стойнов . Екипът преодолява..
Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква..
Всекидневно хапче може да бъде също толкова ефективно за понижаване на кръвната захар и подпомагане на отслабването при хора с диабет тип 2, колкото и популярните инжекционни лекарства Mounjaro и Ozempic. Това показват резултатите от клинично изпитване, обявени от американската фармацевтична компания Eli Lilly, съобщават от "Ню Йорк Таймс", цитирани..
Белгийският танцов спектакъл “Everything brings us back to the body” (Всичко ни връща към тялото) ще бъде представен на 23 април, от 19.30 ч., в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала”. Хореографът Ехсан Хемат представя дует между човешкото тяло и месингов лист. Чрез отражения, движения, звуци и глас, човекът и нечовекът влизат..
В УМБАЛСМ "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена. Това е факт след усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена , съобщават от лечебното заведение. Проф. Палена е посетил университетската спешна болница в рамките на няколко дни. По време..
От 25 до 27 април, в "Топлоцентрала“, ще се проведе новото издание на фестивала за дизайн, технологии и бъдеще – Shapeshift. Чрез разговори, семинари, изложби, прожекции и музика, фестивалът изследва динамичната връзка между човечеството, творчеството и иновациите във време на постоянна трансформация. Като еволюция на формата и промяна определя..
Дишането е пряко свързано с функционирането на нервната система, а тя определя цялостното ни състояние и когато искаме да усетим другия човек, един от начините (разбира се, не и единствения) е да го усетим чрез дишането. “И ние го усещаме, просто едни хора по-съзнателно, други - по-малко. Това е част от човешкото дишане”, обяснява Кирил Радев , който..