Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои приемане на дефиниция за "енергийна бедност"

Снимка: Радио ВИДИН

Що е то енергийна бедност и какви са стъпките за устойчивото й преодоляване? Как могат да бъдат подпомогнати енергийно бедните семейства и как енергийният калкулатор ще помогне на обикновения потребител? По тези и други въпроси пред Радио София говори д-р Теодора Пенева, икономист, главен асистент в Института за икономически изследвания към Българската академия на науките с близо 20 години изследователски опит в научните и корпоративни изследвания.

В България до края на годината трябва да бъде приета дефиниция за "енергийна бедност", но такава все-още липсва. Тя ще даде подробности за това защо е важно да знаем колко са енергийно бедните у нас.

"Важно е да знаем колко са енергийно бедните у нас за да можем да разработим механизъм за тяхната защита. Механизъм, който включва определянето им, какви са те, по кои критерии се определят и съответно подпомагането им с дългосрочни мерки за енергийна ефективност или при либерализация на пазар и скок на цените на енергийните ресурси за по-ниски сметки", посочи д-р Пенева.

Изискването за определяне по европейски директиви на дефиниция е по три компонента - доходи на домакинството, разходи за енергия и жилищни характеристики. През 2023 г. програмите за обновяване на сгради ще изискват съфинансиране от гражданите в размер на 20%, но енергийно бедните трябва да са освободени от това задължение, което ще бъде и първото приложение на дефиницията.

По думите на д-р Пенева дефиницията на Центъра за енергийна ефективност е същата, каквато е на БАН.

"Ние сме работили по различни методи и сме достигнали до един и същи резултат, че най-подходящата за България дефиниция е домакинство, което е с разполагаем доход след разход на енергия под официална линия на бедност", отбеляза тя.

Д-р Пенева добави, че предстои обществено обсъждане и вероятно изменения, но за момента са отхвърлени вариантите за актуална фактура на енергия поради факта, че много хора ползват дърва за огрев.

"В България разходите за енергия от общите разходи на домакинствата е най-висок в целия ЕС, дори и по-висок от този на Румъния, които пък имат по-голям разход за храна от нас", посочи д-р Пенева.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00

Приетите 8-окласници в София на втория етап на класиране обявяват на 21 юли

Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни  пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..

публикувано на 18.07.25 в 17:21

Инициативата "Голямата маса" се завръща с поредно издание

Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..

публикувано на 18.07.25 в 16:56

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..

публикувано на 18.07.25 в 16:30
Велислава Делчева

Велислава Делчева е новият омбудсман на България

Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..

публикувано на 18.07.25 в 15:44