Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наредбата за нискоемисионни зони се разглежда от Столичния общински съвет

Георги Георгиев
Снимка: БГНЕС

Наредбата за нискоемисионни зони в София отново влиза за разглеждане от Столичния общински съвет (СОС), след обсъждане между ГЕРБ и "Демократична България" (ДБ). Това съобщиха от пресцентъра на Столичната община.

След като през лятото ДБ поиска отлагане на гласуването за допълнително прецизиране на текстовете, председателят на Столичния общински съвет (СОС) Георги Георгиев инициира работна група за намиране на консенсус по един от най-наболелите екологични въпроси на столицата – ограничаване на най-замърсяващите коли от първи и втори екологичен клас. В първа категория попадат автомобили на дизелово гориво на 20 години и на бензин над 30 години. По темата пред Радио София говори Георги Георгиев, председател на СОС.

Той уточни, че поради забавянето на приемането на екологичната мярка, тя ще започне да действа от следващата година. Мярката е непопулярна, но е изключително важна, защото пряко ще подобри качеството на въздуха. Тя е европейска и се използва във всички големи градове в Европа и е плод на усилена работа между еколози и специалисти, както и на професори от няколко университета.

Георгиев отбеляза, че забраната за замърсяващи автомобили няма да е целогодишна, а ще важи само за най-тежкия период през зимните месеци и ще обхваща само широкия център на София, а не целия град. Стикерите за екологичната категория на автомобила ще бъдат определящи за това той в каква категория попада, а следенето ще се извършва с трафик камери.

"Да, мярката е непопулярна но в крайна сметка много по-важно е здравето на хората и ние няма да правим компромис за това в името както на нечие удобство на проверяващ на технически преглед, така и в името на политически рейтинг или сметки. Затова се надявам колегите от ДБ наистина да устоят и в крайна сметка този много важен компромис, който постигнахме с взаимни отстъпки да бъде защитен в Общинския съвет", заяви Георгиев.

По думите му живущите в съответните зони няма да бъдат ограничени и рестрикциите няма да важат за тях. Относно използването на твърди горива за отопление се предвиждат ограничения, които касаят девет района в София, в които има изграден достъп до "Топлофикация" или газопреносната мрежа, като половината от наредбата касае ограничението на отопление на твърдо гориво.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00