След като през лятото ДБ поиска отлагане на гласуването за допълнително прецизиране на текстовете, председателят на Столичния общински съвет (СОС) Георги Георгиев инициира работна група за намиране на консенсус по един от най-наболелите екологични въпроси на столицата – ограничаване на най-замърсяващите коли от първи и втори екологичен клас. В първа категория попадат автомобили на дизелово гориво на 20 години и на бензин над 30 години. По темата пред Радио София говори Георги Георгиев, председател на СОС.
Той уточни, че поради забавянето на приемането на екологичната мярка, тя ще започне да действа от следващата година. Мярката е непопулярна, но е изключително важна, защото пряко ще подобри качеството на въздуха. Тя е европейска и се използва във всички големи градове в Европа и е плод на усилена работа между еколози и специалисти, както и на професори от няколко университета.
Георгиев отбеляза, че забраната за замърсяващи автомобили няма да е целогодишна, а ще важи само за най-тежкия период през зимните месеци и ще обхваща само широкия център на София, а не целия град. Стикерите за екологичната категория на автомобила ще бъдат определящи за това той в каква категория попада, а следенето ще се извършва с трафик камери.
"Да, мярката е непопулярна но в крайна сметка много по-важно е здравето на хората и ние няма да правим компромис за това в името както на нечие удобство на проверяващ на технически преглед, така и в името на политически рейтинг или сметки. Затова се надявам колегите от ДБ наистина да устоят и в крайна сметка този много важен компромис, който постигнахме с взаимни отстъпки да бъде защитен в Общинския съвет", заяви Георгиев.
По думите му живущите в съответните зони няма да бъдат ограничени и рестрикциите няма да важат за тях. Относно използването на твърди горива за отопление се предвиждат ограничения, които касаят девет района в София, в които има изграден достъп до "Топлофикация" или газопреносната мрежа, като половината от наредбата касае ограничението на отопление на твърдо гориво.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..