Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

23 и 27 ноември в Софийска градска художествена галерия

"Музикалните фигури на барока" - камерен концерт-спектакъл, в който се преплитат история и музика

Вера Николова, Емануела Шкодрева и Маргарита Илиева
Снимка: Личен архив

Три талантливи дами се обединяват за да „заживее“ този спектакъл. Две от тях – сопраното Вера Николова (която е родена в София, израснала и учила във Венеция и дълги години живяла в Париж) и пианистката Маргарита Илиева (преподавател в Националната музикална академия в София, носителка на много награди, едно от ярките имена в новото поколение пианисти в България) имат съвместна история, представяли са една елегантна френска програма на фестивала Музика в Балабановата къща в Пловдив.

„Отдавна искахме да направим една поредица от концерти, които да са едновременно образователни, но и поднесени по един различен модел, с разкази за времето, когато музиката е създадена и с висока художествена стойност“ – разказа в предаването „Радиокафе“ Маргарита Илиева, която е автор на концепцията. 
Реализацията на тази тяхна мечта идва с появата на Емануела Шкодрева, актриса от трупата на Народния театър, която „довежда“ в проекта и режисьор. Това е Юрий Дачев, който режисира два от спектаклите, в които в момента играе Емануела – „Виновният“ от Димитър Димов и „Пиано в тревата“ от Франосаз Саган“. 
Именно тя разказва историите, които изграждат „Фигурите на барока“ – един камерен концерт-спектакъл за бароковата опера, в който по занимателен начин се преплитат история и музика. 

Използваните за канава на разказа биографични препратки към „скандални“ за времето си личности като Кристина Шведска или Франческа Куцони позволяват да видим бароковата опера от един различен, дори на моменти изненадващ ракурс, а различните музикални термини се прокрадват почти неусетно. 

Програмата включва творби от Клаудио Монтеверди, Антонио Вивалди, Хендел и Бах (къде е пресечната точка между него и оперите е интересна тема), както и някои от клавирните бисери на  Доменико Скарлати. Специален акцент са творбите на една дама, родена в напредничаво за времето си семейство, която проявява своя талант от малка и едва 6-годишна дебютира пред Краля-слънце.
Макар и „бутиков“ като замисъл, концерт-спектакълът „Фигури на Барока“ се превръща в увлекателно „пътуване във времето“ подходящо за всяка публика.

„И в Париж непрестанно търсят пътища към привличането на млади хора и нова публика в залите“ – разказа Вера Николова, която продължава да дели времето си между френската столица и София.
„Фигурите на барока“ се реализира с подкрепата на Столичната община.  Двата спектакъла са на 23 ноември от 19 часа и на 27 ноември от 18.30 в Софийската градска художествена галерия. Входът е свободен.
Чуйте още подробности в разговора на Лили Големинова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В лечебните ни заведения работят 35% по-малко медицински сестри, отколкото преди 9 години

През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..

публикувано на 07.05.25 в 17:39
Димитър Пенев и Добри Димов полагат капсулата.

Положиха капсула на времето на стадион "Българска армия"

Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА.  Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..

публикувано на 07.05.25 в 17:21

Софийското село Мрамор кани на Първия фолклорен фестивал "Шопско веселие"

На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..

публикувано на 07.05.25 в 16:26

Мемоарите на Алексей Навални, налични на 22 езика, ще излязат и у нас

“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..

публикувано на 07.05.25 в 16:11

Предметът "Добродетели и религии" ще е задължително-избираем, с три програми

Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..

публикувано на 07.05.25 в 16:08

Потребителите искат повече стойност за парите си, а не да се окичат с брандове

Данните от новия Индекс на потребителя в проучване на EY показват, че потребителите все повече се съобразяват с цената и по-малко с бранда. В изследването са се включили над 20 000 потребители от цял свят. Оказало се е, че за 88% от клиентите рекламните съобщения и цялостната комуникация на брандовете не отговарят на техните нужди и..

публикувано на 07.05.25 в 15:38

Представят реконструкция на танцовия филм "Стената" на хореографа Мила Искренова

Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..

публикувано на 07.05.25 в 14:23