Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

23 и 27 ноември в Софийска градска художествена галерия

"Музикалните фигури на барока" - камерен концерт-спектакъл, в който се преплитат история и музика

Вера Николова, Емануела Шкодрева и Маргарита Илиева
Снимка: Личен архив

Три талантливи дами се обединяват за да „заживее“ този спектакъл. Две от тях – сопраното Вера Николова (която е родена в София, израснала и учила във Венеция и дълги години живяла в Париж) и пианистката Маргарита Илиева (преподавател в Националната музикална академия в София, носителка на много награди, едно от ярките имена в новото поколение пианисти в България) имат съвместна история, представяли са една елегантна френска програма на фестивала Музика в Балабановата къща в Пловдив.

„Отдавна искахме да направим една поредица от концерти, които да са едновременно образователни, но и поднесени по един различен модел, с разкази за времето, когато музиката е създадена и с висока художествена стойност“ – разказа в предаването „Радиокафе“ Маргарита Илиева, която е автор на концепцията. 
Реализацията на тази тяхна мечта идва с появата на Емануела Шкодрева, актриса от трупата на Народния театър, която „довежда“ в проекта и режисьор. Това е Юрий Дачев, който режисира два от спектаклите, в които в момента играе Емануела – „Виновният“ от Димитър Димов и „Пиано в тревата“ от Франосаз Саган“. 
Именно тя разказва историите, които изграждат „Фигурите на барока“ – един камерен концерт-спектакъл за бароковата опера, в който по занимателен начин се преплитат история и музика. 

Използваните за канава на разказа биографични препратки към „скандални“ за времето си личности като Кристина Шведска или Франческа Куцони позволяват да видим бароковата опера от един различен, дори на моменти изненадващ ракурс, а различните музикални термини се прокрадват почти неусетно. 

Програмата включва творби от Клаудио Монтеверди, Антонио Вивалди, Хендел и Бах (къде е пресечната точка между него и оперите е интересна тема), както и някои от клавирните бисери на  Доменико Скарлати. Специален акцент са творбите на една дама, родена в напредничаво за времето си семейство, която проявява своя талант от малка и едва 6-годишна дебютира пред Краля-слънце.
Макар и „бутиков“ като замисъл, концерт-спектакълът „Фигури на Барока“ се превръща в увлекателно „пътуване във времето“ подходящо за всяка публика.

„И в Париж непрестанно търсят пътища към привличането на млади хора и нова публика в залите“ – разказа Вера Николова, която продължава да дели времето си между френската столица и София.
„Фигурите на барока“ се реализира с подкрепата на Столичната община.  Двата спектакъла са на 23 ноември от 19 часа и на 27 ноември от 18.30 в Софийската градска художествена галерия. Входът е свободен.
Чуйте още подробности в разговора на Лили Големинова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56