Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деница Шилигарска и Велина Иванова:

Какво беше направено по проекта "София избира децата" за обновяването на училищните тоалетни

Снимка: Радио София

Деница Шилигарска и Ивелина Иванова от проекта "София избира децата", в рамките на който започнаха да променят училищните тоалетни в столицата гостуваха в предаването "Радиокафе", за да разкажат за това, което бе направено.
Две дами – архитект и урбанист, които преди 2 години спечелиха проект за обновяването на тоалетните в училище. С днешна дата те споделиха своето удовлетворение от добре свършената работа.
"Чувстваме се удовлетворени, макар че минахме по един доста трънлив път. Видяхме проблемите, видяхме и защо понякога не се случват нещата", казват те. Как започва всичко – чрез Гражданския бюджет на София, на Столичната община с отворено перо "София избира" – с милион и половина лева, по което граждани предлагат, граждани избират.
"Ние тогава предложихме тази намеса – общински училища с фокус най-малките. Тогава спечелихме сумата от целия бюджет и още първата година влязохме в 28 училища. Избирахме ги по кандидатури и по определени критерии", споделят дамите и не спестяват и предизвикателствата, пред които са били изправени: "Намесите бяха частични. Има училища с 1500 деца и училища с 200 деца. Сумите бяха сходни в началото, а някъде трябваше да се продължи, защото се получава една сегрегация, а когато тя е в училището, вече става много трудно".
По думите им през втората година намесата им е продължила в 11 училища, или в общо 39 намеси, за двете години.
Такива са цифрите. След обновяването на тоалетните резонният въпрос е, какво се случва с поддръжката, тъй като тя може да се окаже дори по-трудна от ремонта. Като пълен отличник в хигиената дамите отбелязаха 34-то училище "Стою Шишков".
"Обратната връзка, която получаваме и от директори и от учители е, че там където има намеси се пази повече, отколкото там където няма", разкриха Деница Шилигарска и Велина Иванова.
Чуйте още подробности от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе голям..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59