Какво се случи на десетите Национални правосъдни награди с благотворителна кауза? Кои са номинираните и кои - наградените? Кои юристи получиха призове и специални награди?
Гостува проф. д-р Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, която получи нагарадата "Юрист в медиите"."Много е важна организацията и определянето на приоритети. Разчитам на близки хора. Децата растат и мисля, че им давам добър пример с трудолюбие и с правене на това, което обичаш. Наградата е признание и отговорност. И за преподавателската, и за консултантската ми работа.
Имаме своя принос в дообогатяване на правната култура в съда на ЕС. Активността на българските съдии в Съда на ЕС с исканията им за преюдициалност е похвална.
Да се помага на хората е част от човешката ни същност. Моите каузи са свързани с по-доброто познаване на правото в обществото като цяло. Мисля, че има недостатъчно познаване дори на правата на гражданите. Като председател на Арбитражния съд на БСК мисля, че трябва да се популяризират извънсъдебните спорове - много дела могат да се решават без да се натоварва правосъдната система. Ние сме решаващ орган на базата автономията на волята на страните. Предимствата са по-бързо и по-евтино производство.
На днешните студенти не е лесно, всяка година срещам будни, любознателни и амбициозни. Не може да кажа, че са по-немотивирани отпреди 10 години. 2022 бе интересна и вълнуваща година. Информационното право е също моя страст. Цената на успеха е много труд, усилия и енергия."
Доайенът на правото, адв. Владимир Дончев е поредният ни гост:
"Повярваха ни юристи от Европа, бяхме под патронажа на Европейския съд в Люксембург. Бихме могли скоро да имаме промени в съдебната власт. Доказахме в последните 10 години, че наградените продължават да са фактор. А последните 2-3 години, участниците в бала помогнаха със значителни суми на деца в затруднено положение. Нашият проект е представителна извадка от обществото ни за човечност, почтеност и морал.
Сега, когато оглеждаме състоянието на софийската адвокатура (6000 души), борбата за клиенти е сериозна. Младите хора са изключително подготвени, умни, възпитани, но и доста агресивни. Желаят от самото начало да поемат силни дела и да спечелят много пари. В момента се пренебрегва опита на определени адвокати, които могат да го предадат - личности като Владо Пенков, Явор Камбуров и др. Трябва да се търси симбиоза между младост и опит. За съжаление няма много интерес към това.Висшият адвокатски съвет се избира предимно от София - другите колеги от провинцията се подчиняват на условията на софийските. "Преди да станеш юрист, стани човек" - казваше моят баща. Трябва да се знае силата на честната преценка.
2022 бе година на надеждата, но мисля, че ще е много трудно на държавата ни."
В студиото са Нина Никол Хамилтън и Зии Ребело:
"Георги Баев победи в категория "Адвокат на годината". Специалните ни награди са за Ирена Илиева, която успя да вдигне нивото на ИДП към БАН. Адвокат-филантроп стана адв. Петър Илиев. Мислим категорията да остане и в бъдеще. Колегия на годината стана Великотърновската. Правно събитие стана Международният семинар по противодействие на изпирането на пари. Анна Заркова получи цялостна награда за журналистическа дейност. Проф. Красимира Средкова получи Гран при за цялостна дейност в правната сфера. Голяма част от присъстващите в залата са били нейни студенти. Успяхме да суберем 23 хиляди лв на благотворителния бал, благодаря на художниците, предоставили картините си безвъзмездно." (г-жа Хамилтън).
"Опитваме се със събитието да помогнем на децата със церебрална парализа. Доброто започва, когато отвориш вратата на своя дом. Колкото повече правиш добро, то ти се връща, но не трябва да го очакваш. Смяната на обществото започва с нас самите. Новото ни предаване с Нина Никол е и в ефир в България 24 и в ЮТюб. Гостите ни са с различно мнение, хората решават от каква гледна точка да го гледат" (г-н Ребело)
Разговаряме и с д-р Деян Димитров - носител на приза "Млад юрист":
"Това е страхотно признание. Промените са предизвикателството днес. Но трябва да се запази човешкото отношение. Знанието е на всички, то трябва да бъде предавано пълноценно и затова е важна комуникацията с младите. Те са интересни и търсещи. Малко по-отворени и гъвкави, имат по-различен начин на мислене.
Работя с 5 научни организации, но продължавам и да практикувам. Приятно е да правиш нещо интересно. За мен тухличката на обществото е семейството, то е най-ценното нещо. 2022 бе изпълнена с предизвикателства и приключения."
Последният ни гост е проф. Ирена Илева – директор на Института за държавата и правото, удостоена с приза "Наука в правото":
"Не очаквах наградата, приех я като признание за Института за държавата и правото. 2022 бе за нас пълноценна. С усилията и на моите колеги ще бъдат назначени трима млади учени, с което численият ни състав става 40 души. Чисто институционно ми се иска да подмладявам състава и да станем част от Зелената сделка.
Основното предимство на младите е, че светът е открит за тях и мисля, че се възползват от тях, много са знаещи и можещи и се чувстват граждани на света. Моите предизвикателства от години са права на малцинства, права на жени, има предизвикателства с войната в Украйна, отраженията ѝ върху разселените лица. Трагични събития, които ни връщат към изконни дейности като защита на човешкия живот. Процесът ще е дългосрочен, но съм оптимист.
Цената на успеха е ангажимент 24 ч."
За 11-а поредна година по случай великденските празници доброволци от сдружение "Бъди човек" зарадваха възрастни хора, като им занесоха пакети с трайни хранителни продукти. Дни преди това – от 17 до 19 април, в зала "Арена Самоков" се събираха дарения, които бяха пакетирани и занесени от младите хора до над 450 нуждаещи се хора в общинския..
Европейската комисия (ЕК) е предприела преразглеждане правилата за въздушния транспорт, с което могат да бъдат засегнати досега извоювани права на пътниците, сигнализират организации за защита на потребители. Текстовете в действащия и в момента регламент са от 2004 г. В новото предложение се залага по-голямо закъснение на полет, за да..
Писателят Милен Хальов се завръща с нова книга "Общежитие за чудовища - Детето от пророчеството“. Пред Радио София авторът сподели, че третата част на трилогията е финалът на историята. "Който е стигал до финала на втората книга, знае точно къде съм оставил персонажите, че има един тиктакащ механизъм, който ме накара много активно да събера..
"Написана като любовно писмо към невъзможното, "Bravery" е колкото силна, толкова и ранима. Песен за тези, които са се опитвали да поберат целия океан в една чаша", казват в профила си в социалните мрежи IVA за новата си песен. Ива и Елена Тодорови - сестрите от група IVA , представят в ефира на Радио София новата си песен , която е посветена на..
Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC). Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред..
Над 50 театрални спектакълаи над 70 филма и филмови етюди могат да видят жителите и гостите на София на 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ. Най-мащабното студентско арт събитие за първи път ще продължи 3 дни – на 25, 26 и 27 април. Елизабет Димчева, Николай Тодоров, Крум Царибашев, Алекс Стоянов и Емануил Цонев ще бъдат част от 36-часовия..
Божидара Стоянова следва духовен път, който се базира на баланса и лекотата. Тя среща своя учител, когато вече наистина не може да върви сама, когато е готова. Както гласи и древната поговорка. " Моят ментор ме откри в момент, когато бях "позабатачила нещата" . Бях пооплела конците. Интересното е, че аз срещнах моя учител, чрез друг негов ученик...