Какво се случи на десетите Национални правосъдни награди с благотворителна кауза? Кои са номинираните и кои - наградените? Кои юристи получиха призове и специални награди?
Гостува проф. д-р Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, която получи нагарадата "Юрист в медиите"."Много е важна организацията и определянето на приоритети. Разчитам на близки хора. Децата растат и мисля, че им давам добър пример с трудолюбие и с правене на това, което обичаш. Наградата е признание и отговорност. И за преподавателската, и за консултантската ми работа.
Имаме своя принос в дообогатяване на правната култура в съда на ЕС. Активността на българските съдии в Съда на ЕС с исканията им за преюдициалност е похвална.
Да се помага на хората е част от човешката ни същност. Моите каузи са свързани с по-доброто познаване на правото в обществото като цяло. Мисля, че има недостатъчно познаване дори на правата на гражданите. Като председател на Арбитражния съд на БСК мисля, че трябва да се популяризират извънсъдебните спорове - много дела могат да се решават без да се натоварва правосъдната система. Ние сме решаващ орган на базата автономията на волята на страните. Предимствата са по-бързо и по-евтино производство.
На днешните студенти не е лесно, всяка година срещам будни, любознателни и амбициозни. Не може да кажа, че са по-немотивирани отпреди 10 години. 2022 бе интересна и вълнуваща година. Информационното право е също моя страст. Цената на успеха е много труд, усилия и енергия."
Доайенът на правото, адв. Владимир Дончев е поредният ни гост:
"Повярваха ни юристи от Европа, бяхме под патронажа на Европейския съд в Люксембург. Бихме могли скоро да имаме промени в съдебната власт. Доказахме в последните 10 години, че наградените продължават да са фактор. А последните 2-3 години, участниците в бала помогнаха със значителни суми на деца в затруднено положение. Нашият проект е представителна извадка от обществото ни за човечност, почтеност и морал.
Сега, когато оглеждаме състоянието на софийската адвокатура (6000 души), борбата за клиенти е сериозна. Младите хора са изключително подготвени, умни, възпитани, но и доста агресивни. Желаят от самото начало да поемат силни дела и да спечелят много пари. В момента се пренебрегва опита на определени адвокати, които могат да го предадат - личности като Владо Пенков, Явор Камбуров и др. Трябва да се търси симбиоза между младост и опит. За съжаление няма много интерес към това.Висшият адвокатски съвет се избира предимно от София - другите колеги от провинцията се подчиняват на условията на софийските. "Преди да станеш юрист, стани човек" - казваше моят баща. Трябва да се знае силата на честната преценка.
2022 бе година на надеждата, но мисля, че ще е много трудно на държавата ни."
В студиото са Нина Никол Хамилтън и Зии Ребело:
"Георги Баев победи в категория "Адвокат на годината". Специалните ни награди са за Ирена Илиева, която успя да вдигне нивото на ИДП към БАН. Адвокат-филантроп стана адв. Петър Илиев. Мислим категорията да остане и в бъдеще. Колегия на годината стана Великотърновската. Правно събитие стана Международният семинар по противодействие на изпирането на пари. Анна Заркова получи цялостна награда за журналистическа дейност. Проф. Красимира Средкова получи Гран при за цялостна дейност в правната сфера. Голяма част от присъстващите в залата са били нейни студенти. Успяхме да суберем 23 хиляди лв на благотворителния бал, благодаря на художниците, предоставили картините си безвъзмездно." (г-жа Хамилтън).
"Опитваме се със събитието да помогнем на децата със церебрална парализа. Доброто започва, когато отвориш вратата на своя дом. Колкото повече правиш добро, то ти се връща, но не трябва да го очакваш. Смяната на обществото започва с нас самите. Новото ни предаване с Нина Никол е и в ефир в България 24 и в ЮТюб. Гостите ни са с различно мнение, хората решават от каква гледна точка да го гледат" (г-н Ребело)
Разговаряме и с д-р Деян Димитров - носител на приза "Млад юрист":
"Това е страхотно признание. Промените са предизвикателството днес. Но трябва да се запази човешкото отношение. Знанието е на всички, то трябва да бъде предавано пълноценно и затова е важна комуникацията с младите. Те са интересни и търсещи. Малко по-отворени и гъвкави, имат по-различен начин на мислене.
Работя с 5 научни организации, но продължавам и да практикувам. Приятно е да правиш нещо интересно. За мен тухличката на обществото е семейството, то е най-ценното нещо. 2022 бе изпълнена с предизвикателства и приключения."
Последният ни гост е проф. Ирена Илева – директор на Института за държавата и правото, удостоена с приза "Наука в правото":
"Не очаквах наградата, приех я като признание за Института за държавата и правото. 2022 бе за нас пълноценна. С усилията и на моите колеги ще бъдат назначени трима млади учени, с което численият ни състав става 40 души. Чисто институционно ми се иска да подмладявам състава и да станем част от Зелената сделка.
Основното предимство на младите е, че светът е открит за тях и мисля, че се възползват от тях, много са знаещи и можещи и се чувстват граждани на света. Моите предизвикателства от години са права на малцинства, права на жени, има предизвикателства с войната в Украйна, отраженията ѝ върху разселените лица. Трагични събития, които ни връщат към изконни дейности като защита на човешкия живот. Процесът ще е дългосрочен, но съм оптимист.
Цената на успеха е ангажимент 24 ч."
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..