Дали да се върне хартиените бюлетини за следващите избори, дали да спре машинното отчитане на вота? Тази актуални въпроси предизвика разделение не само между парламентарно представените партии, но и в българското общество.
Тази тема е и повод за протест на пл. "Народно събрание" от 18 ч.
"Това ще е последна форма на диалог с политиците, след като през миналата седмица няколко НПО бяхме в парламента и приехме декларация, с която се противопоставихме на хартиеното гласуване", обясни пред Радио София адвокат Петромир Кънчев от инициативата "Правосъдие за всеки", съорганизатор на протеста.
По думите му, няма доказателства за манипулиране на вота, намаляха значително недействителните бюлетини, елиминира се практиката със сгрешените протоколи, няма и доказателства, че машинното гласуване е довело до намаляване на избирателната активност. Тя по-скоро се дължи на умора у избирателите, както и на поведението на самите политици.
До края на годината България трябва да промени около 20 закона, за да може да ѝ се отпусне 1,5 млрд. евро по Плана за възстановяване и устойчивост. Така че депутатите имат много важни задачи, за да протакат времето с дискусия по повод Избирателния кодекс, смята Кънчев.
Обособяват се две групи политици, които взаимно се обвиняват в манипулации на изборни резултати. Машината можеше да бъде пречка за изразяване на вот преди два избора, когато този начин на гласуване беше новост, коментира Калин Славов, директор на „Прозрачност без граници“ за България – организация, което години наред провежда мониторинг на изборите у нас.
Той цитира изследване, според което влиянието на машинното гласуване се отразява с около 0,2% разлика. И припомни, че е имало искане да се установи причината за големия процент недействителни бюлетини, което обаче е останало без положителен отговор.
По думите на Славов, предимствата на машинното гласуване се виждат не само по време на самия вот, а и след това при преброяване на гласовете в РИК.
Съществуват нови технологии, които защитават файловете от модификации и манипулации в съдържанието им и това експертно може да се препоръча. За хартиеното гласуване пък може да се предвидят преброителни контролни центрове, изтъкна още експертът.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..