Крепостта Урвич представлява останки от средновековна твърдина от 9 – 10 в. известна още като Кокалянски Урвич. Намира се на 20 км от София, след Панчарево в посока Самоков. Много е подходяща за бърз кръгов маршрут сред природата с исторически привкус и дори включва посещение на манастира Св. Николай Летни. Известна още като последната крепост на Шишмановци, тя ни връща в последните години на Второто Българско царство, във времената на славни царе и епични битки.
Крепостта Урвич, заедно с Панчаревския манастир „Свети Никола“, крепостната черква-манастир „Св. Илия“ и Кокалянския манастир „Свети Архангел Михаил“, образуват Урвичкия крепостно-манастирски комплекс – част от Софийската Света гора. Безспорно голямата атракция по време на разходката до крепостта Кокалянски Урвич е 7-метровата отбранителна кула, наблюдаваща подхода към крепостта. На неин фон, се издига и частна вила, с архитектурна визия наподобяваща тази на крепостта. От шосето, непосветените лесно могат да се объркат и да се зачудят, какъв е този стабилен градеж със всички средновековни атрибути, за които не са чували никога. На най-високата част на крепостта Кокалянски Урвич се е намирала средновековната черква-манастир Св.Илия.
"В района са запазени много легенди. Песни от Бистрица, Железница, Кокаляне са един цял епос около цар Ясен – най-малкия брат на Иван Шишман, дал живота си в битка с османските турци", отбеляза пред Радио София археологът Филип Петрунов от НАИМ при БАН.
Учените с изненада установяват, че и в средата на ХХ век е имало тухлена постройка на това място. Тази година археолозите са попаднали на нова църковна постройка, от XIII-XIV век. Първата е открита там през 1969 г. от проф. Димитър Овчаров. Сега е открита втора.
До мястото софиянци могат да стигнат с автобусна линия №3. За по-големите ентусиасти до цитаделата има възможност да се пренощува в специален заслон.
За повече подробности чуйте интервюто на Ана Попова.
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...