Бобрата с големите проблеми е успешна, когато ги разделим на по-малки.
Иван Белчев от ПП „Демократична България“ на гости в „Късното шоу“ на Радио София в разговор за бързането за промени в изборния кодекс, бившите партньори от БСП, поведението на ПП ГЕРБ, нужните законопроекти и мотивацията да бъдеш политик.
Слушайте епизода тук:
Служебното правителство отговаря на повечето запитвания, особено в сферата на екологията. Тези въпроси са важни и дават възможност за широки обществни дискусии.
„Трябва да тръгваме от гражданите, от огранизациите, които се занимават в детайли с дадена тема и от там да започваме да изграждаме комуникацията си, а ние като народни представители сме посредници, нищо друго.“
Белчев вижда, че има закони и идеи, които успяват да съберат депутати с различни разбирания в търсене на общо решение, но всичко приключва, когато се стигне до законопроекти, които дават възможност за корупционни практики.
Поведението на ГЕРБ спрямо „Демократична България“ Белчев определи като стратегия, а различията между политически сили - големи. „Демократична България“ не би подкрепила ГЕРБ.
„Ние не можем да подкрепяме един режим в една партия, в която еднолично се взимат решения и някой, ако сбърка, той веднага бива нахокан.“
По темата за екологията Белчев подкреки нуждата от конкретни действия, като пример посочи липсващ закон за миризмите. Те крият невидими, но опасни за нас частици.
„Има градове, които са обречени да се обезлюдат по такива причини.“
Цялото интервю с Иван Белчев чуйте в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..