Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Откровено за любовта" - с Ева Кулева:

Какво трябва да знаем за емоциите? Кой е водещият "език" на любовта за теб?

Ева Кулева с Димитър Ганев в Късното шоу по Радио София
Снимка: Радио София

Откровено за любовта, но  и откровено за емоциите - това беше посоката на разговора с Ева Кулева... Този път темите са  две:

-  Какво са емоциите всъщност, какво (не)знаем за тях?
- “Езиците” на любовта, или 5 начина да кажеш “Обичам те”.

Емоциите са енергия, която преминава през тялото и ни носи информация. Ако се чувстваме добре с това което правим, мислим, говорим, това е чудесно, но ако не се чувстваме добре, идва моментът да осъзнаем какво искат да ни “кажат” нашите емоции и какво е нужно да променим”, обясни Ева Кулева. Според нея не бива да игнорираме, неглижираме и да потискаме емоциите си - ако не намерим възможност да ги освободим, осмислим и трансформираме, те няма да изчезнат, а ще блокират тялото ни и ще се превърнат в болести.
  • Съвет: Анализирайте състоянието си, задавайте си въпроса “Как се чувствам, от какво имам нужда – от почивка ли, от спокойствие, от храна ли, от вода ли? - за да можем да се погрижим добре за себе си.
    Да си даваме повече време за нещата, които обичаме да правим, да приоритизираме по важност нещата, които трябва да свършим.
Стресът и претоварването не водят до нищо добро, рано или късно или ще се разболеем, или ще развалим отношенията си с другите, или ще правим много грешки”, подчерта Кулева.
Защо бързаме? Има причина да го правим.
Бързайки, се опитваме да избягаме от тези емоции, които не знаем какво да ги правим, страхуваме се от тях, поради което се претоварваме с работа.

Как можем да си помогнем сами?
 - Да си дадем време за покой, като се погрижим за своите физически нужди: сън, хранене, движение, почивка.
 - Да си доставяме удоволствие с нещата, които обичаме. Всичко, което ни доставя удоволствие, е добре дошло, за да “зареди нашите батерии”, твърди експертът. По думите ѝ, обаче, не по-малко важно е да планираме ежедневието си. Това  ще е полезно, за да можем да управляваме времето и емоциите си.
“Анализирането на емоциите, според мен, не работи. Да се справим с емоциите чрез ума не е добра стратегия”, посочи Кулева. По-добре е да позволим на емоцията да премине през тялото ни и да изчакаме да отмине. Ако не ги подхранваме с негативни мисли и не ги игнорираме, те ще преминат за минута, препоръчва тя.
  • Петте “езика” на любовта:
Това са начините, по които избираме да кажем “обичам те”.
Най-общо казано това става чрез:
  • Думите
  • Пълноценно време, прекарано заедно
  • Физическото докосване
  • Подаръците
  • Действията, помощта за другите.
Чуйте повече за всеки един от тях, от разговора в звуковия файл.
Разберете кой е вашият водещ език, чрез който показвате, че обичате и се чувствате обичани.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00