Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чистотата на въздуха в София отново предизвиква спорове

Снимка: БГНЕС

През 2021 г. СГС осъди Столичната община (СО) за мръсния въздух и даде срок от една година на общината да предприеме спешни мерки – да бъде изградена добра велосипедна инфраструктура, улиците и булевардите да бъдат чистени по-редовно, да бъдат проучени възможности за изграждане на етажни паркинги, да се ограничи трафика в центъра и др.

Пред Радио София по темата говориха зам.- кметът по направление "Зелена система, екология и земеползване" към Столична община - Десислава Билева и Ивайло Попов, експерт по въздуха в екологичното Сдружение "За Земята".

"За трета поредна година ние сме изцяло в положителна тенденция и сме спазили изцяло нормата за средно годишна концентрация на фини прахови частици. Най-хубавата новина е, че през миналата 2021 година от общо шестте станции на Изпълнителната агенция по околна среда имаме превишение само на една – това е автоматичната станция в Надежда", отбеляза Билева.

По думите й Столичната община по инициатива на г-жа Йорданка Фандъкова е поискала промяна в Закона за чистотата на атмосферния въздух, която е станала през 2021 г. СО е стартирала разработване на Наредба за нискоемисионни зони, която е обявена за публичен достъп на 16 юни 2021 година. Билева сподели, че СО изпълнява мащабен проект по безплатна подмяна на уредите за отопление на всички домакинства използващи дърва и въглища.

"Продължавам да съм обезпокоен от това, че общината продължава да твърди, че правят много неща, въпреки решенията на съда. Тези неща ги слушаме отдавна, факт е вече, че се изпълнява четвърта програма за качество на въздуха на София, която казва, че нормите ще бъдат постигнати и до ден днешен нормите не са постигнати", заяви Попов.

Той допълни, че Наредбата за нискоемисионните зони още не е приета, а и да се приеме на 15 декември тя ще влезе в сила през 2023 година. Билева сподели, че усилено се работи по премахване на т. нар. "кални петна", които са вторият по замърсяване източник и са предприети редица мерки заедно с всичките 24 столични райони. През 2020 г. от СО са стартирани 7 пилотни проекта за облагородяване на калните петна, като до момента са облагородени над 40 хил. кв. м.

Тя заяви, че по отношение на велотрасетата има изградена над 105 км. изградена вело мрежа. По отношение на това, Попов отбеляза:

"Съдът каза на СО, че трябва да изгради не просто велоалеи, а да изгради цялостна свързана велосипедна мрежа, която да позволява лесно и безопасно придвижване. Голяма част от нашите велоалеи нито позволяват лесно, нето безопасно придвижване, да не говорим, че някои от тях не отговарят на нормативите и въобще голяма част от тях не са велоалеи на практика и затова хората не ги ползват, а карат често по улиците".

Той отбеляза още, че:

"Столична община продължава, както и преди да заведем делото предимно да говори и да прави ПР по отношение на качеството на въздуха, но не и да предприема реални, ефективни и достатъчно бързи мерки".

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50