Разходка из музейните пространства на София. Новата изложба в Музея за социалистическо изкуство и пространството около Триъгълната кула на Сердика:
Николай Ущавалийски от Музея за социалистическо изкуство: "През 2015 предложихме да представим изкуството по времето на тоталитарната епоха на тематичен принцип. По тоталитарно време най-важна тема бе вожда, както производствената и героичната. С темата за детето, показваме как тази деликатна тема също попада в идеологическите схеми.
Изложба с подобно заглавие може да звучи по различни начини. Липсват образите на т.н. нов човек. Няма ги фалшиво оптимистичните образи, по-скоро общият дух е детски образ, който лесно се превръща в универсален.
Темата за детето се преплита с майчинството и с надеждата. Произведенията са от 30-те до 80-те. Александър Жендов пръв създава сериозно детския образ, този на детето от големия град. Той илюстрира стихосбирката на Христо Смирненски "Светлините на града" с образа на градския Гаврош, с поставен идеологически знак. Имаме и графика на Илия Петров и рисунки с туш на Стоян Венев."
Ерина Кръстева от Регионалния исторически музей напомня за случайното откриване на Триъгълната кула на Сердика през 1958: "Тя е част от вътрешната укрепителна система на Сердика. Крепостната стена е преустроена е на два пъти през 3-4 и през 6 век, когато са добавени нови отбранителни кули, включително и Триъгълната. Една от хипотезите е, че до нея е била Северната порта.
В пространството имаме постоянна експозиция и в околното пространство прибавихме още две зали за временни изложби, семинари, концерти и други събития. Пространството се радва на огромен интерес, календарът за догодина е почти пълен. Официалният ни вход е на бул.Мария Луиза 16."
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...
Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..
В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..
Теодосий Спасов и Иван Шопов ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion" ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..