Сървърът "Мастодон" е нов тип социална мрежа. Началото ѝ е от октомври 2016 г. Характерното за нея е, че е с отворен код, безплатна и децентрализирана.
В по-голямата си част прилича на "Туитър" - с хаштагове, кратки политически коментари, новини и др. Разликата е, че "Mastodon" е инсталиран на хиляди компютърни сървъри, до голяма степен управлявани от администратори доброволци, които обединяват системите си.
Това не е нова социална мрежа, а нов тип социална мрежа. Няма една голяма корпорация, която да я притежава и да прави каквото си иска. Това е един сбор от хиляди сървъри по целия свят, които се притежават от различни хора и те си комуникират посредством протокол. Така че, независимо къде си регистриран, можеш да следваш всички останали в социалната мрежа. Никой не може да го контролира никой не може да го цензурира, подчерта в обясненията си пред Радио София Благослав Михайлов. Той е създател на платформата „Стража“ и е направил първия български сървър в "Мастодон".
Ако на твоя сървър злоупотребиш с рекламата или прилагаш несправедлива модераторска политика, хората могат да мигрират на друг сървър, като същевременно запазват общността, с която са общували до този момент.
Освен това от твоя сървър можеш да общуваш с потребител от всеки друг сървър. Няма алгоритъм - всичко, което си избрал да следваш, се появява в хронологичен ред. Ако не искаш да следваш нещо, то не се появява, за разлика от корпоративните социални мрежи. Плюс това всеки сървър може сам да определи до колко знака да бъде дължината на съобщенията.
Слоганът е "Общуване в социална мрежа, която не се продава".
Чуйте още за "Мастодон" от разговора.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..