Сървърът "Мастодон" е нов тип социална мрежа. Началото ѝ е от октомври 2016 г. Характерното за нея е, че е с отворен код, безплатна и децентрализирана.
В по-голямата си част прилича на "Туитър" - с хаштагове, кратки политически коментари, новини и др. Разликата е, че "Mastodon" е инсталиран на хиляди компютърни сървъри, до голяма степен управлявани от администратори доброволци, които обединяват системите си.
Това не е нова социална мрежа, а нов тип социална мрежа. Няма една голяма корпорация, която да я притежава и да прави каквото си иска. Това е един сбор от хиляди сървъри по целия свят, които се притежават от различни хора и те си комуникират посредством протокол. Така че, независимо къде си регистриран, можеш да следваш всички останали в социалната мрежа. Никой не може да го контролира никой не може да го цензурира, подчерта в обясненията си пред Радио София Благослав Михайлов. Той е създател на платформата „Стража“ и е направил първия български сървър в "Мастодон".
Ако на твоя сървър злоупотребиш с рекламата или прилагаш несправедлива модераторска политика, хората могат да мигрират на друг сървър, като същевременно запазват общността, с която са общували до този момент.
Освен това от твоя сървър можеш да общуваш с потребител от всеки друг сървър. Няма алгоритъм - всичко, което си избрал да следваш, се появява в хронологичен ред. Ако не искаш да следваш нещо, то не се появява, за разлика от корпоративните социални мрежи. Плюс това всеки сървър може сам да определи до колко знака да бъде дължината на съобщенията.
Слоганът е "Общуване в социална мрежа, която не се продава".
Чуйте още за "Мастодон" от разговора.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..