Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как изкуственият интелект ще промени света на изкуството?

Снимка: Fb/Club Terminal 1
Как изкуственият интелект ще промени света на изкуството?
Задълбочен разговор с размисли по тази тема в предаването "Ритъмът на столицата" с двамата ни събеседници - Сергей Пунчев - дизайнер, собственик на арт студио за изкуство и музикантът Иван Шопов, продуцент, композитор, автор на редица проекти, сред които "Балкански" и "Тригайда".
Това, което ги събира е събитието "ARTificial", с което те ще влязат по-дълбоко в дебрите на тази тема. То е организирано от Ratio.

Вземайки предвид факта, че изкуството е една от най-хуманистичните идеи на човешкия дух, творчеството е еманация на човешкия разум, душа и разбирания. Възниква въпросът - възможно ли е изкуство създавано от компютър?
Новите технологии базирани на невронни мрежи вече творят във всички сфери и понякога удивително добре. Това поставя редица етични въпроси, като изкуство ли е изкуството създадено от компютър; кой е авторът тогава и кое е произведението, също и как може то да се оценява. В момента има страшно много етични проблеми след всичките средства които излязоха, уточняват организаторите.

"Това се очакваше и беше дискутирано от доста време. Все още този тип наука и тези инструменти не могат да влязат в естетическия смисъл на изкуството. Това което те правят е колажиране на различни нива, миксиране на различни картинки, съответно с някаква логика. Но естетиката се губи, затова художниците не бива да се притесняват, казва арт дизайнерът Сергей Пунчев.

По думите му това е един процес, който с напредването на компютърните технологии в множество процеси, които засега се правят от хората. "Някои от нас ще се приспособят, но други ще "загинат", смята той и дава пример как с напредването на Техническия прогрес, тъкачницата е отстъпила пред шевната машина.

Скептицизъм навремето е имало и с навлизането на електронната музика. Впоследствие се оказва,че тя е едно огромно поле за творчество. "Това е вечният въпрос - компютърът има ли душа? Всъщност при компютъра тя е нули и единици. Душата е в този, който го управлява", смята музикантът Иван Шопов. 

"Дори компютърът да избълва 200 прекрасни картинки, ти трябва да усетиш и да избереш коя са споделиш", допълва той. Логичният въпрос тогава е, кой се явява авторът на изображенията? (справка - инструментите на Midjourney).
"Аз като човек, който се занимава с изобразително изкуство, с ръката си рисувам, откакто се помня... За мен това е една добра възможност да използваме изкуствен интелект, за да правим изкуство и това не бива да ни плаши", смята дизайнерът Сергей Пунчев.
Как се определя цената на едно компютърно изображение?

"Има страшно много правила и казуси по отношение на това, какво е авторско право и докъде може да бъде изменено едно изображение. Реално се използват алгоритми, които се научават да копират даден артист или стил и тогава това е обект на авторско право. В момента има много спорове и дебати "За" и "против" по темата, но това предстои да се регулира", твърдят събеседниците.
Всичко зависи от начина, по който изображението се използва. Ако е в помощ за изграждане на други изображения - добре, но ако директно копираш, вече генерирани изображения, то те са обект на авторско право и това най-малкото не е етично", смята Пунчев.

"Изкуственият интелект в създаването на електронна музика е най-малкият проблем. Много продуценти се занимават със сходни на изкуствения интелект инструменти, включително и аз. Много от синтезаторите, които генерират звук, потребителят няма представа какво се случва в машината, за да издаде точно този звук. Той е просто инструмент. Аз ги използвам за да ме провокират, да ме пренасят в различни състояния и вече с вътрешния си усет и настройка, да определя дали това остава в композицията или не", казва музикантът Иван Шопов.

Ще можете да видите и научите много интересни неща свързани с темата за изкуствения интелект в изкуството, ако посетите събитието ARTificial, организирано от Ratio, на 16 декември от 19:00 часа.

Съвет отправен от Сергий Пунчев и Иван Шопов - Не се плашете от това, което предстои, а напротив, приемете го на драго сърце и се възползвайте от него.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19

Младите не бива да се страхуват да нарушават статуквото, смятат артистите от "Конфликт"

"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..

публикувано на 01.04.25 в 14:09